Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականությունները կատարող Լևոն Ազիզյանը,ՄԱԶԾ Աղետների ռիսկերի նվազեցման ծրագրերի համակարգող Արմեն Չիլինգարյանը և ՄԱԶԾ Կլիմայի, շրջակա միջավայրի և դիմակայունության ծրագրերի համակարգող Հովհաննես Ղազարյանը։
ՀՀ ՇՄՆ ՀՄԿ ՊՈԱԿ-ի և ՄԱԶԾ կողմից իրականացվում է «Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ Հայաստանի դիմակայունության բարձրացումը՝ հիդրոօդերևութաբանական ծառայության արդիականացման միջոցով» ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից։
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանում կլիմայի փոփոխության նկատմամբ հարմարվողականության պլանավորման բարելավումը՝ հիդրոօդերևութաբանության դիտարկման և նախազգուշացման ազգային ծառայության կարողությունների հզորացման, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության ռիսկերի նկատմամբ Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդման միջոցով:
Ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են հետևյալ աշխատանքները՝
Հայաստանում փաստացի գործող 47 կայաններից 23-ը արդիականացվել են ավտոմատ օդերևութաբանական կայանների ներդրմամբ Երևանում և ՀՀ վեց մարզերում՝ Շիրակ, Լոռի, Արագածոտն, Վայոց Ձոր, Արմավիր և Արարատ:
Ներդրվել է նաև IMS CLDB ինտեգրված կլիմայական տվյալների ծրագրային բազան:
Տեխնիկապես արդիականացվել և կահավորվել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի (այսուհետ՝ ՀՄԿ ՊՈԱԿ) դասընթանցների կենտրոնը
ՀՄԿ աշխատակցիների համար անց է կացվել երեք առցանց դասընթաց` ուղղված համակարգի կարողությունների և հնարավորությունների ծանոթացմանը և օգտագործման կանոններին:
ՀՄԿ կարողությունների զարգացման նպատակով տրամադվել է հինգ գերժամանակակից համակարգիչ` GIS քարտեզագրումների համար, MAVIC PRO 2 տիպի դրոն և RTK քարտեզագրման թվային համակարգ, որը հնարավորություն կտա հավաքել և մշակել տվյալներ անտառների, ջրամբարների ռիսկերի և GIS քարտեզագրման վերաբերյալ:
Օդերևութաբանական կայանների անվտանգության ապահովման համար «ՀՄԿ» ՊՈԱԿ-ին են տրամադրվել վեբ տեսախցիկներ։
Տրամադրվել է նաև տվյալների պահպանման համար 1 սերվեր և UPS։
ՄԱԶԾ փորձագետի կողմից ՀՄԿ ՊՈԱԿ-ի համար իրականացվել է ուսումնասիրություն և կազմվել հաշվետվություն՝ «Հակակարկտային համակարգերի համեմատական վերլուծություն՝ ՀՀ պայմաններում կիրառելու համար» թեմայով։ Հետազոտության ընթացքում վերլուծվել են աշխարհում, ինչպես նաև ՀՀ-ում ավելի հաճախ կիրառելի հակակարկտային համակարգերը, որի հիման վրա մշակվել են առաջարկություններ՝ ՀՀ-ում գյուղատնտեսական ոլորտը կարկուտի ազդեցությունից պաշտպանելու համար ավելի արդյունավետ հակակարկտային պաշտպանական համակարգ որոշելու համար։
Հանդիպման ընթացքում նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը կարևորեց ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ Հայաստանի դիմակայունության բարձրացումը՝ հիդրոօդերևութաբանական ծառայության արդիականացման միջոցով» ծրագիրը։ Նախարարը հույս հայտնեց, որ ծրագիրը կկրի շարունակական բնույթ, և որ դրա իրականացումը կնպաստի հիդրոօդերևութաբանական դիտարկման համակարգի արդիականացմանը։
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվեց նաև «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի համար մշակվող «Անտառային հրդեհների կառավարման, ներքին և արտաքին ազդարարաման համակարգի ներդրման» ծրագիրը, ինչը հնարավորություն կընձեռի Low Range համակարգային կայանների տեղադրման միաջոցով կապ ապահովել կապ Խոսրովի ողջ տարածքում։ Միևնույն ժամանակ մշակված համակարգը հնարավորություն կնձեռի անտառային հրդեհների չորս հիմնական դերակատարների միջև՝ անտառտնտեսություն, փրկարար ծառայություն, համայնքապետարան և համայնքային կամավորներ, ստեղծել համագործակցային մեխանիզմ և փորձարկել այն՝ նպատակ ունենալով հետագայում այն տարածել այլ անտառամերձ բնակավայրերում։

The meeting was attended by Levon Azizyan, Acting Director of “Hydrometeorology and Monitoring Center” of the RA MoE, Armen Chilingaryan, UNDP Disaster Risk Reduction Programme Coordinator, and UNDP Climate, Environment, Resilience Programme Analyst (Team Leader) Hovhannes Ghazaryan.
“Increase Resilience of Armenia to Climate Change through Modernization of Armenia’s Hydrometerological Service” project is implemented by RA HMC SNCO and UNDP, which is funded by the Government of the Russian Federation.
The aim of the project is to improve climate change adaptation planning and programming in Armenia through enhancing the capacity of national hydro-meteorological observation and warning services, for strengthening Armenia’s resilience to climate change risks:
The following works were performed within the project scopes:
23 out of 47 stations actually operating in Armenia have been modernized with the introduction of automatic meteorological stations in Yerevan and in six regions of Armenia: Shirak, Lori, Aragatsotn, Vayots Dzor, Armavir and Ararat.
The IMS CLDB Climatological and Integrated Environmental Database was also introduced.
The training center of “Hydrometeorology and Monitoring Center” (hereinafter HMC SNCO) was upgraded and furnished.
Three online trainings were held for the staff of HMC to learn about the system capacities and capabilities, usage rules as well.
In a bid to supervise capacity-building of the HMC, five powerful computers for GIS mapping, 2 MAVIC PRO drones and RTK digital mapping system, which will enable to collect and process data on forests, reservoir risks and GIS mapping.
Web cameras were provided to the HMC SNCO to ensure the security of meteorological stations.
Also, 1 server and the UPS for data storage was provided.
The UNDP expert conducted a study for HMC SNCO and made a report on "Comparative analysis of anti-hail systems to be used in Armenia". During the research, one of the most commonly used anti-hail systems both in the world and in the Republic of Armenia to provide recommendations and proposals for determining the most effective systems for protection of agricultural lands from hail exposure were analyzed. In the course of the meeting, Minister Romanos Petrosyan attached importance to the UNDP-implemented “Increase Resilience of Armenia to Climate Change through Modernization of Armenia's Hydrometeorological Service”. The Minister expressed hope that the project will be continued, the implementation of which will contribute to the modernization of the hydrometeorological monitoring system.
At the meeting, "Forest Fire Management, Introduction of Internal and External Alarm System" developed for "Khosrov Forest" State Reserve was submitted, which will enable connection through the installation of Low Range system stations in the whole territory of Khosrov. The system developed simultaneously will enable to establish a coordinated mechanism between 4 key phenomena: forestry, rescue service, municipality, community volunteers, to test it, with the objective of spreading it to other forest areas in the future.