«Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր – Հայաստան» ծրագրի գործադիր մարմին է հանդիսանում ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
ՊՏԱԾ-Հ ծրագրի Փոքր դրամաշնորհային բաղադրիչի 2-րդ փուլի շրջանակներում դրամաշնորհի արժանացած «Ծիածան» Առաջնորդների կրթական կենտրոն ՀԿ-ն Կապան և Քաջարան համայնքների 8 բնակավայրերի 6 դպրոցներում իրականացրեց «Էկոկրթության իրականացումը և էկոանկյունների հիմնում Կապան և Քաջարան համայնքների դպրոցներում» ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն էր բարելավել հանրակրթական դպրոցներում էկոկրթության մակարդակը։
Ծրագրի հիմնական արդյունքները.
«ԱՐԿ» բնապահպանական ՀԿ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում կազմակերպվել է տեղեկատվա-ճանաչողական էքսկուրսիա դեպի Տանձավեր, որտեղ քայլարշավային նոր արահետներ և էկո-ճամբար է հիմնվել։
Կապանի թիվ 5, Ծավի, Շիկահողի, Քաջարանի թիվ 1, Լեռնաձորի և Գեղիի դպրոցների 12 ուսուցիչների համար անցկացվել են 30-ժամյա վերապատրաստումներ։
Կապան և Քաջարան համայնքների վերոնշյալ դպրոցների 60 աշակերտների համար անցկացվել են 5-օրյա դասընթացներ, վերջիններիս մոտ ձևավորել են բնապահպանական գիտելիքներ, կարողություններ և մշակույթ, ստեղծելվել են «Կանաչ պարեկներ» բնապահպանական աշակերտական խմբեր։
Շահառու 4 դպրոցների 13-ից 16 տարեկան 29 աշակերտների համար կազմակերպվել է էկոկրթական ճամբար «Զանգեզուր» Կենսոլորտային Համալիր» ՊՈԱԿ-ի «Սոսու Պուրակ» վրանային ճամբարում։ Ճամբարին մասնակցած դպրոցականները ձեռք են բերել կայուն բնապահպանական գիտելիքներ, գործնական կարողություններ և սրտացավ վերաբերմունք՝ պահպանելու բնությունը։
Շահառու դպրոցների կարիքների գնահատման հիման վրա կազմվել է դպրոցական գույքի և գրականության ցանկ, յուրաքանչյուր դպրոցի տրամադրվել է 9 անուն գիրք և 39 անուն լաբորատոր նյութատեխնիկական պարագաներ։
Դպրոցներում ստեղծվել են էկոանկյուն-արահետներ։
Վերոնորոգվել, տեղեկատվական-հանրամատչելի էկոդաստիարակչական պաստառներ են տեղադրվել Կապանի Ա. Մանուկյանի փողոցի կանգառում։
Ծրագրի ողջ ընթացքը լուսաբանվել է Facebook սոցիալական ցանցի, տեղական հեռուստալիքի և թերթերի միջոցով։ Ծրագրի ավարտին անցկացվել է վերջնական ամփոփիչ միջոցառում-ցուցահանդես։

The RA Ministry of Environment is the executive body of “Support Programme for Protected Areas-Armenia” program.
"Rainbow" Leaders' Educational Center, which won the grant in the frames of the 2nd phase of the Small Grants Component (SGC) of the SPPA-A program fulfilled "Implementation of Eco-Education and Establishment of Eco-Corners at Kapan and Kajaran schools" project in 6 schools of 8 settlements of Kapan-Kajaran communities; the objective of which was to improve the level of eco-education in public schools.
The key outcomes of the project:
In the frames of the cooperation with "ARK" environmental NGO, an information-cognitive excursion to Tandzaver was organized, where new hiking trails and an eco-camp were set up.
The 30-hour trainings were held for 12 teachers of Kapan N5, Tsav, Shikahogh, Kajaran N1, Lernadzor and Geghi schools.
Five-day lessons were held for 60 pupils of the above-mentioned schools of Kajaran communities, environmental knowledge, skills and culture were fostered among the latter, "Green Patrols" environmental pupil groups were created.
An eco-educational camp was organized for 29 schoolchildren aged 13 to 16 from 4 beneficiary schools in "Plane Grove" tent camp of "Zangezur" “Biosphere Complex” SNCO. The schoolchildren who participated in the camp gained sustainable environmental knowledge, practical skills, caring attitude to preserve nature.
Based on the needs assessment of the beneficiary schools, lists of school property and literature were comprised, 9 various books were provided to each school and 39 different lab logistics items.
Eco-corner trails have been set up at schools.
Renovated, information-public eco-educational posters were installed at A. Manukyan Street, Kapan.
The entire status of the project was covered through Facebook - the social network, the local TV channel and newspapers. At the end of the project, there took place a final event-exhibition.