Հայաստանի Հանրապետությունում կենդանական աշխարհի օբյեկտների պահպանությունը, դրանց օգտագործումը, վերահսկողությունը և համապատասխան իրավախախտումների համար պատասխանատվության կիրառումն այս ոլորտում կարգավորման կարիք ունի։
Ստեղծված իրավիճակում խնդրահարույց են մի քանի հարցեր:
Յուրաքանչյուր տեսակի թվաքանակի նվազումը կամ առավել ևս դրանց անհետացումը լուրջ վնաս են հասցնում էկոհամակարգերի ամբողջականությանը, խախտում դրանց հավասարակշռությունը, սնուցողական կապերն ու փոխազդեցությունները:
Հայաստանի Հանրապետության կենդանական աշխարհի օբյեկտների օգտագործման գործընթացի, անազատ և կիսաազատ պայմաններում վայրի կենդանիների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների պահելու և օգտագործելու իրավահարաբերությունների կանոնակարգման և վարչարարության նվազեցման պահանջից ելնելով Շրջակա միջավայրի նախարարությունը Կառավարության քննարկմանն է ներկայացրել «Կենդանական աշխարհի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը։

В этой сфере охрана объектов животного мира в Республике Армения, их использование, контроль и применение ответственности за соответствующие правонарушения нуждаются в регулировании.
В сложившейся ситуации проблематично несколько вопросов.
Уменьшение количества каждого вида или, тем более, их исчезновение наносят серьезный ущерб целостности экосистем, нарушают их баланс, питательные связи и взаимодействия.
Исходя из требования регламентации правоотношений и минимизации администрирования процесса использования объектов животного мира Республики Армения, содержания и использования диких животных в несвободных и полусвободных условиях, в том числе животных, занесенных в Красную книгу Республики Армения, Министерство окружающей среды представило на обсуждение Правительства пакет законопроектов "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О животном мире", "О внесении дополнения в Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях", "О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Армения" и "О внесении дополнений в Закон Республики Армения "О государственной пошлине".