Նախարար Հակոբ Սիմիդյանը Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի յոթերորդ ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակում հանդիպել է Կոսովոյի շրջակա միջավայրի, տարածքային պլանավորման և ենթակառուցվածքների նախարար Լիբուրն Ալիուին։
Հանդիպմանը մասնակցել է նախարարի խորհրդական Պարույր Սիմոնյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ոլորտի վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ։ Նախարար Հակոբ Սիմիդյանը ներկայացրել է շրջակա միջավայրի խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարութան կողմից իրականացվող ծրագրերը, խոսել ոլորտում մեկնարկած օրենսդրական բարեփոխումներից:
Հանդիպման ժամանակ կողմերը զրուցել են մասնավորապես կլիմայական օրակարգի, պահպանվող տարածքների, անտառների, Սևանա լճի, պահպանության խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման հեռանկարներից։ Անդրադարձ է կատարվել վտանգավոր նյութերի և թափոնների արդյունավետ կառավարման և կենսաբազմազանության պահպանության հարցերին։
Նախարարը ևս մեկ անգամ փաստել է, որ շրջակա միջավայրի կառավարման գործում շատ կարևորվում է միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը 2023 թվականի օգոստոսի 21-28-ը գործուղվել է Կանադա (Վանկուվեր)՝ Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի յոթերորդ ասամբլեայի նստաշրջանին և հարակից հանդիպումներին՝ ներառյալ նախարարական նիստերին մասնակցելու նպատակով։

Minister Hakob Simidyan met with Minister of Environment, Territorial Planning and Infrastructure of Kosovo Libern Aliu during the session of the seventh assembly of the Global Environment Facility.
Minister's Advisor Paruyr Simonyan took part in the meeting:
During the meeting, the parties discussed a wide range of issues related to the sphere. Minister Hakob Simidyan presented the programs implemented by the Government of the Republic of Armenia in the direction of solving environmental problems, spoke about the legislative reforms launched in the field:
During the meeting, the parties discussed, in particular, the climate agenda, the prospects for the implementation of programs aimed at solving the problems of protecting protected areas, forests, Lake Sevan. The issues of effective management of hazardous materials and waste and conservation of biodiversity were touched upon.
The Minister once again stated that close cooperation with international partners is very important in environmental management.
Recall that by the decision of Prime Minister Nikol Pashinyan, Minister of Environment Hakob Simidyan was sent to Canada (Vancouver) on August 21-28, 2023 to participate in the session of the seventh assembly of the Global Environment Facility and related meetings, including ministerial meetings.