Սիգ ձկնատեսակի ձվադրության ժամանակահատվածով պայմանավորված 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից ավարտվել է Սևանա լճում արդյունագործական ձկնորսության որսաշրջանը: Արգելվել է որևէ լողամիջոցի մուտքը Սևանա լիճ և ուժեղացված հսկողություն է սահմանվել Հայաստանի ողջ տարածքում։
Հաշվի առնելով ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի 2020 թվականի նոյեմբերի 30-ի գրությունը և հնգակողմ միջոցառումների ծրագիրը` կապված «Սիգ» ձկնատեսակի ձվադրման ժամանակահատվածին, ձկների բնականոն վերարտադրությունն ապահովելու նպատակով 2020 թվականի դեկտեմբեր և 2021 թվականի հունվար ամիսներին՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի, Սևանի ՃՈ, Դիլիջանի հենակետերում, Սևանա լճի ափամերձ և ջրային հայելու տարածքից, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի, և ոստիկանության աշխատակիցների համատեղ իրականացված վերահսկողական, կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում լճից դուրս է բերվել ընդհանուր թվով 64 ապօրինի ցանց։
Ցանցերն առգրավվել և ոչնչացվել են օրենքով սահմանված կարգով:
Հսկողության միջոցառումները շարունակվում են։
Հշեցնենք, որ Շրջակա միջավայրի նախարարության նախաձեռնությամբ այս տարի գործարկվեց «Սևանա լճում սիգի արդյունագործական փորձարարական ձկնորսության» կարգը
Սիգի արդյունագործական փորձարարական ձկնորսություն իրականացնելու համար նախատեսված էր 300 տոննա սահմանաչափ
«Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ օրենքով սահմանված կարգով հայտեր ներկայացնելով՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ կնքվել է թվով 255 պայմանագիր շուրջ 236 տոննա ձկան որս իրականացնելու համար

Conditioned by the period of whitefish natural reproduction, the commercial fishing season at Lake Sevan ended on December 1, 2020. The entry of any swimming means into Lake Sevan was banned, and intensified control has been established throughout Armenia. Taking into consideration the note (November 30, 2020) of the Minister of Environment of the Republic of Armenia, and the five-sided activities on the period of whitefish natural reproduction, in a bid to ensure the natural fish reproduction, on December 2020 and on January 2021, 64 fishing nets were withdrawn from Dilijan checkpoints, the shores and water mirror area of Lake Sevan, due to joint supervision and preventive measures performed by the workers “Sevan” national park SNCO, Sevan Road Police, the Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources and the Police.
The fishing nets were confiscated and destroyed by the defined order of the law.
Control measures are in progress.
Earlier, on the initiative of the Ministry of Environment, the procedure of "commercial experimental whitefish fishing at Lake Sevan" has been launched this year.
A limit of 300 tones was set for commercial experimental whitefish fishing.
255 contracts were signed with the Ministry of Environment for fishing 236 tons of fish by submitting applications by the defined order of the law of "Sevan" national park SNCO.