ՏԵՂԵԿԱՆՔ  «Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտային հանքավայրի շահագործման» նախագծի լրացուցիչ գնահատման ուղղությամբ տարվող շարունակական աշխատանքների վերաբերյալ
•    Բնապահպանության նախարարության կողմից մի շարք քննարկումներ և բանակցություններ են իրականացվել տեղական և միջազգային մասնագիտական, խորհրդատվական և գիտական կազմակերպությունների լայն շրջանակների հետ Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտային հանքավայրի շահագործման նախագծի լրացուցիչ գնահատման ուղղությամբ։ •    Կապ է հաստատվել Շվեդական երկրաբանական ծառայության (Sw. Ge. AB)  (http://www.msgroup.net/page/swedishgeological/), «Բնական ռեսուրսների կառավարման ինստիտուտի (NRGI)» ( https://resourcegovernance.org/), որն «Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ)» խորհրդի (https://eiti.org/) անդամ է, ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների, մասնագեaտների, Բրոնոզյանի և փորձագետների, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, պետական, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների հետ։ •    Վերոհիշյալ կազմակերպություններին ներկայացվել է Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլոտը, Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտային հանքավայրի շահագործման հետ կապված մտահոգությունները, տարբեր կառույցների կարծիքները։  •    NRGI-ի թիմի առաջարկով Բնապահպանության նախարարությունը կապ է հաստատել տարածաշրջանի գործող առաջատար կազմակերպություններից մեկի հետ, որը մասնագիտացած էր բնապահպանության, ջրային ռեսուրսների կառավարման, հիդրոերկրաբանական ուսումնասիրությունների ոլորտում։ Կազմակերպության ներկայացուցիչներն այցելել են Հայաստան, հանդիպել բնապահպանության նախարարի և նախարարության բոլոր շահագրգիռ ստորաբաժանումների, «Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի» ղեկավարի,  Քննչական կոմիտեի, «Լիդիան Արմենիա» ընկերության, Հայաստանում գործող գիտական, հասարակական կազմակերպությունների և նախաձեռնությունների ներկայացուցիչների հետ։  •    Կազմակերպվել են մի քանի հանդիպումներ և մասնագիտական քննարկումներ Հարութ Բրոնոզյանի, դոկտոր Անն Մաեսթի և դոկտոր Անդրե Սոբոլովսկու հետ։ •    Զուգահեռ, ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների կողմից իրականացվում են Ամուլսարի գոտու մակերևութային ջրերի, գետերի հատակային նստվածքների և հողերի նմուշառման և իզոտոպային լաբորատոր փորձաքննություններ` ՀՀ ԳԱԱ Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի մասնագետների կողմից մշակված «Ամուլսարի գոտու էկոքիմիական հետազոտական մոնիթորինգի տեխնիկական առաջադրանքի» պահանջների համաձայն։ Նախատեսվում է փորձանմուշները փորձաքննության ուղարկել նաև արտերկրների լաբորատորիաներ։ •    Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական    մարմնի կողմից 2018թ․ հուլիս-օգոստոս ամիսներին իրականացվել էին ստուգումներ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ում։ Տեսչական մարմնի ղեկավարը, ստուգումների արդյունքների մասին բնապահպանության նախարարին ուղղված գրությամբ առաջարկել էր ուժը կորցրած ճանաչել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ին՝ բնապահպանության նախարարի կողմից 2016 թվականին տրված պետական փորձաքննական ԲՓ-35 եզրակացությունը, սակայն մինչ օրս բնապահպանության նախարարությունը տեսչական մարմնի կողմից չի ստացել որևէ հիմնավորում՝ մասնավորապես ստուգման արդյունքում կազմված որևէ ակտ, արձանագրությունները կամ գործընթացին առնչվող որևէ փաստաթուղթ, չնայած այն հանգամանքին, որ բազմաթիվ պաշտոնական գրություններով դիմել էր իրենց։ Փորձաքննական եզրակացությունն ուժը կորցրած ճանաչելու՝ նախարարության ունեցած միակ առաջարկը տեսչական մարմնի ղեկավարի գրությունն է։  •    Ստեղծված իրավիճակում Բնապահպանության նախարարությունն է ձեռնարկել լրացուցիչ ուսումնասիրություններ՝ վերոհիշյալ տեղեկատվությունը ճշտելու համար։ Այդ նպատակով նախարարի հրամանով ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են ոլորտի անվանի գիտնականներ, նրանց թվում նաև ՀՀ կարմիր գրքում վերոհիշյալ բույսի և թիթեռի բաժինների հեղինակներ Մարինե Հովհաննիսյանը և Ալեքսանդր Դանչենկոն։ Հանձնաժողովը ներկայացրել է հաշվետվություն և արձանագրություններ, ըստ որոնց՝ հետազոտված տարածքում չի հայտնաբերվել ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված վերոհիշյալ բույսի որևէ առանձնյակ և դիտարկված տեղամասը չի համարվում <<Ապոլոն>> տեսակի թիթեռի բնակմիջավայր։   •    Բնապահպանության նախարարության կողմից այս բոլոր աշխատանքների և հետազոտությունների արդյունքում մշակվել է մրցութային փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթ, տեխնիկական առաջադրանքներ, աշխատանքի շրջանակ, մասնակիցներին ներկայացվող մասնագիտական չափորոշիչներ և կարգ, որը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն։  •    ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից սույն թվականի նոյեմբերի 8-ին հայտարարվել է մրցույթ՝ Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտային հանքի շահագործման նպատակով կազմված շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատման միջազգային անկախ փորձագիտության նախաորակավորման ընթացակարգի վերաբերյալ։

ССЫЛКА о продолжении работы по дополнительной оценке проекта «Эксплуатация Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов»
•  Министерство охраны природы провело ряд обсуждений и переговоров с широким кругом местных и международных профессиональных, консалтинговых и научных организаций по дополнительной оценке проекта эксплуатация Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов. • Был создан контакт с Шведской геологической службой (Sw. Ge. AB) (http://www.msgroup.net/page/swedishgeological/), «Институтом управления природными ресурсами (NRGI)» (https://resourcegovernance.org/), который является членом Совета «Инициативы по прозрачности в добывающих отраслях (ИПДО)» (https://eiti.org/), с институтами НАН РА, специалистами, Бронозяном и экспертами, дипломатическими представительствами, государственными, международными и общественными организациями. •    Вышеупомянутым организациям были  представлены горнодобывающей отрасли Армении, озабоченности по поводу эксплуатации Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов и мнения различных организаций. •    По предложению команды NRGI Министерство охраны природы связалось с одной из ведущих региональных организаций, специализирующихся в области охраны природы, управления водными ресурсами и гидрогеологических исследований.  Представители организации посетили Армению и встретились с министром охраны природы и со всеми заинтересованными подразделениями министерства, руководителем инспекционного органа охраны природы и недр, Следственным комитетом, представителями компании «Лидиан Армения», а также с представителями  научных, общественных организаций и инициатив, действующих в Армении. •    Были организованы несколько встреч и профессиональных дискуссий  с Арутом Бронозяном, доктором Энн Маестом и доктором Андре Соболовским. •    Параллельно специалисты ГНКО «Центр мониторинга окружающей среды и информации» Министерства охраны природы РА проводят лабораторные экспертизы по отбору проб и изотопа для поверхностных вод зоны Амулсара, донных отложений рек  и почв, в соответствии с требованиями «Технической задачи по мониторингу экохимических исследований зоны Амулсара», разработанной специалистами института химической физики НАН РА. Предусматривается отправить образцы в зарубежные лаборатории для проверки. •    Со стороны инспекционного органа охраны природы и недр было проведено инспекции в ЗАО «Лидиан Армения» в июле-августе 2018 года. Глава инспекционного органа в письме, направленном министру охраны природы, по результатам инспекции предложил признать недействительным заключение государственной экспертизы ԲՓ-35, выданного министром охраны природы ЗАО «Лидиан Армения» в 2016 году, но до сих пор Министерство охраны природы не получало от инспекционного органа никаких обоснований, в частности, любой конкретный акт, составленный в результате инспекции, протоколы или любой документ, связанный с процессом проверки, несмотря на то, что Министерство обратилось к ним со многими официальными письмами. Единственное письмо от руководителя инспекционного органа министерству - это предложение признания недействительным заключения экспертизы. •    В сложившейся ситуации Министерство охраны природы провело дополнительные исследования для уточнения вышеупомянутой информации. С этой целью по приказу министра сформирована рабочая группа, в которую входят известные ученые в этой области, в том числе Марине Оганнесян и Александр Данченко, авторы разделов вышеупомянутого растения и бабочки в Красной книге РА. Комиссия представила отчеты и протоколы, согласно которым на исследованной территории не было обнаружено ни одного вида вышеупомянутого растения, зарегистрированного в Красной книге РА и наблюдаемый участок не считается местом обитания бабочек «Аполлон». •    В результате всех этих работ и исследований Министерство охраны природы разработало полный пакет тендерных документов, технические задачи, спектр работы, профессиональные стандарты, представленные участникам и порядок, который был представлен правительству РА. •    8-го ноября следственный комитет РА объявил конкурс о процедуре предварительной квалификации международной независимой экспертизы по оценке природоохранное и социальное воздействие и оценке воздействия на окружающую среду для эксплуатации Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов.