Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը Փարիզում մասնակցել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) կազմակերպած «30th ENVIRONET Plenary Meeting» եռօրյա նիստին։
Քննարկվել են զարգացման համագործակցության արդի միտումները՝ կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության պահպանման և օվկիանոսների կայուն կառավարման ոլորտներում։ Արամ Մեյմարյանը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումները՝ որպես Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի 17-րդ նիստը (CBD #COP17) նախագահող երկիր՝ ընդգծելով կլիմայի և կենսաբազմազանության օրակարգերի փոխկապակցվածության կարևորությունը։
Նա ներկայացրել է նաև Հայաստանի նոր ազգային հանձնառությունները՝ որպես կլիմայական և կենսաբազմազանության քաղաքականությունների համատեղ իրականացման օրինակ, ինչպես նաև կարևորել մասնավոր հատվածի դերը կենսաբազմազանության պահպանման նախաձեռնություններում։
Նիստի շրջանակում նախարարի տեղակալը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ՏՀԶԿ Զարգացման աջակցության կոմիտեի նախագահի և կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելով CBD #COP17-ի ակնկալվող արդյունքները, Կունմին–Մոնրեալ համաշխարհային կենսաբազմազանության ծրագրի հարցերը և ՏՀԶԿ-ի հետ համագործակցության խորացման հնարավորությունները։

Deputy Minister Aram Meymaryan Participated in the 30th ENVIRONET Plenary Meeting Organized by the OECD
Aram Meymaryan, Deputy Minister of Environment of the RA, participated in the three-day 30th ENVIRONET Plenary Meeting organized by the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) in Paris.
Participants discussed current trends in development cooperation in the areas of climate change, biodiversity conservation, and sustainable ocean management. As the country presiding over the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (CBD COP17), Armenia presented its approaches, emphasizing the interlinkages between the climate and biodiversity agendas.
Aram Meymaryan also presented Armenia’s new national commitments as an example of the integrated implementation of climate and biodiversity policies, highlighting the role of the private sector in biodiversity conservation initiatives.
Within the framework of the meeting, the Deputy Minister held bilateral discussions with the Chair of the OECD Development Assistance Committee and representatives of the Organization, addressing the expected outcomes of CBD COP17, issues related to the Kunming–Montreal Global Biodiversity Framework, and prospects for strengthening cooperation with the OECD.