ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության կողմից հայտնաբերված խախտումների արդյունքում հաշվարկվել է 1,24 մլն.դր. ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս
ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության կողմից 16–20.11.2015թթ. ժամանակահատվածում իրականացված շրջայցերի, տեսչության վարույթին հանձնված գործերի և հաշվետվությունների ընդունման գործընթացում հայտնաբերված խախտումների արդյունքում կայացվել է 250.0հազ.դր. ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 4 որոշում և հաշվարկվել է 1,24 մլն.դր. ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս: Մասնավորապես` Բուսական աշխարհի պահպանության ոլորտ Լոռու տարածքային բաժնի շրջայցերի ընթացքում հայտնաբերած խախտումների համար 3 ֆիզիկական անձի նկատմամբ հաշվարկվել է 367.5հազ.դր. ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս: Հարուցված վարչական վարույթներն ընթացքի մեջ են: Տավուշի տարածքային բաժնի վարույթին հանձնված 2 գործի քննության արդյունքում 2 ֆիզիկական անձանց նկատմամբ կայացվել է 100.0հազ.դր. ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 2 որոշում և հաշվարկվել է 845.5հազ.դր. ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս: Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարի հաշվետվությունները սահմանված ժամկետում չներկայացնելու համար Գեղարքունիքի տարածքային բաժնի կողմից տնտեսվարողի նկատմամբ կայացվել է 50.0հազ.դրամի վարչական տուգանքի որոշում: Փայտանյութի ապօրինի տեղափոխում Գեղարքունիքի տարածքային բաժնի շրջայցերի ընթացքում հայտնաբերած խախտման համար ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 100.0հզ.դրամի վարչական տուգանքի որոշում և հաշվարկվել է 30.0հազ.դրամի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս: Ապօրինի որս Անտառների և կենսաբազմազանության վերահսկողության ու Երևանի տարածքային բաժինների կողմից համատեղ իրականացված շրջայցերի ընթացքում առգրավվել է տիրազուրկ 103.5կգ /213հատ/ <<սիգ>> տեսակի ձուկ, ինչը սահմանված կարգով հանձնվել է Երևանի լսողական խանգարումներ ունեցող երեխաների և Ն.Տիգրանյանի անվան տեսողական խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ դպրոցներ, <<Զատիկ>> երեխաների աջակցության կենտրոն ՊՈԱԿ: Կոտայքի տարածքային բաժնի կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում առգրավված տիրազուրկ 11.0կգ /16 հատ/ <<սիգ>> տեսակի ձուկը սահմանված կարգով հանձնվել է Աբովյան քաղաքի <<Նարեկ>> ծերանոց: Շիրակի տարածքային բաժնի կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում առգրավված տիրազուրկ 8.7 կգ./34 հատ/ <<կարաս>> տեսակի ձուկը սահմանված կարգով հանձնվել է Ֆ.Նանսենի անվան երեխաների խնամքի և պաշտպանության կենտրոն: Ընդհանուր առմամբ ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության կիրառած պատժամիջոցներից հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել 850.0հազ. դրամ:

Природоохранной Государственной Инспекцией министерства охраны природы на основании выявленных нарушений подсчитан ущерб, нанесённый окружающей среде в размере 1.24 млн.драм
Природоохранной Государственной Инспекцией министерства охраны природы РА на основании нарушений выявленных при проведении обходов, результатов дел переданных на рассмотрение природоохранной государственной инспекции, в процессе предоставления отчётов за период с 16-го по 20-ое ноября составлены решения о применении административных штрафов на общую сумму 250 тыс.драм и подсчитан ущерб, нанесенный окружающей среде в размере 1.24 млн.драм. В частности: Охрана растительного мира Сотрудниками Лорийского территориального отдела за выявленное при проведении обходов нарушения в отношении 3-х физических лиц подсчитан ущерб, нанесённый окружающей среде на общую сумму 367.5тыс.драм. Возбужденное по делу административное производство в процессе рассмотрения. По результатам 2-х дел переданных на рассмотрение Тавушскому территориальному подразделению в отношении 2-х физических лиц составлены 2 решения о применении административных штрафов на сумму 100.0тыс.драм и подсчитан ущерб, нанесенный окружающей среде на сумму 845.5 тыс.драм. Сотрудниками Гегаркуникского территориального подразделения за непредоставление в срок отчётностей по платежам за охрану природы и природопользование в отношении хозяйственника составлено решение о применении административного штрафа на сумму 50.0тыс.драм. Незаконное перемемещение древесины Сотрудниками Гегаркуникского территориального отдела за выявленное при проведении обходов нарушение в отношении 1-го физического лица составлено решение о применении административного штрафа на сумму 100.0тыс.драм и подсчитан ущерб, нанесённый окружающей среде в размере 30тыс.драм. Незаконная охота Сотрудниками отдела контроля за лесами и биоразнообразием и Ереванского территориального подразделения в результате проведения совместных обходов конфискованны 103.5 кг (213штук) безхозной рыбы “Сиг”. Конфискованные рыбы в установленном порядке переданы школе для детей с проблемами слуха, специальной школе для детей с ослабленным зрением им.Н.Тиграняна, ГНКО “Центр поддержки детей “Затик. Сотрудники Котайкского территориального отдела при проведении обходов изъяли 11 кг. (25 штук) безхозной рыбы “сиг”, которые в установленном порядке передали в Абовянский дом престарелых “Нарек”. Конфискованные в результате проведения обходов сотрудниками Ширакского территориального отдела 8.7 кг (34 штуки) безхозной рыбы “карась” в установленном порядке переданы в центр ухода и защиты детей имени Ф.Нансена. В целом за отмеченный период по санкциям сотрудников Природоохранной Государственной Инспекции министерства охраны природы РА в гос.бюджет поступило 850 тыс.драм.