ԿՈՉ-ՀՈՐԴՈՐԱԿ </br>ՀԱՅԱՏԱՌ ԳՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինները վերափոխել են իրենց աշխատանքը՝ քաղաքացիներին և կազմակերպություններին առաջարկելով անհետաձգելի կարիքների, խնդիրների և հարցերի վերաբերյալ դիմումներ, հարցումներ, նամակներ գրել առցանց։
Էլեկտրոնային նամակների հեղեղը, ցավոք, բացահայտեց տխուր իրականությունը. ՀՀ հարյուրավոր քաղաքացիներ պատկան մարմիններին հայերեն էլեկտրոնային նամակներ են հղում, որոնք գրված են օտար տառերով: Սա անհարգալից վերաբերմունք է Հայաստանի Հանրապետության պետական լեզվի՝ հայերենի նկատմամբ:
Լեզվի կոմիտեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին կոչ է անում պահպանել ՀՀ Սահմանադրության, «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները և պետական կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ուղղված հայերեն էլեկտրոնային նամակները գրել բացառապես հայատառ։
Լեզվի կոմիտեն պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից ստացված հայերեն օտարատառ էլեկտրոնային նամակներին ընթացք չտալ:

ПРИЗЫВ-НАСТАВЛЕНИЕ</br>  ПО НАПИСАНИЮ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ АРМЯНСКОЙ ПИСЬМЕННОСТИ
В условиях объявленного чрезвычайного положения в Республике Армения органы государственного управления и местного самоуправления изменили свою работу, предложив гражданам и организациям писать заявки, запросы и письма о неотложных потребностях, проблемах и вопросах онлайн.
К сожалению, поток электронных писем показал печальную реальность: Сотни граждан Армении направляют надлежащим органам электронные письма на армянском языке, написанные иностранными буквами. Это неуважительное отношение к государственному языку Республики Армения, армянскому.
Комитет по языку призывает граждан Республики Армения соблюдать требования Конституции РА, закона РА «О языке» и писать электронные письма в органы государственного управления и местного самоуправления исключительно на армянском языке.
Комитет по языку призывает органы государственного управления и местного самоуправления не давать ход электронным письмам, написанным иностранными буквами на армянском языке, полученным от граждан Республики Армения.