Շրջակա միջավայրի Եվրոպական գործակալության (ՇՄԵԳ) «Եվրոպական հարևանության գործիք - Շրջակա միջավայրի տեղեկատվական միասնական համակարգ Արևելք II (ԵՀԳ ՇՄՏՄՀ Ալ II) ծրագրի սկզբունքների և փորձի ներդրում» ծրագրի շրջանակում Արևելյան գործընկերության երկրներում, այդ թվում Հայաստանում իրականացվում է հողածածկույթի վիճակի գնահատման տեղեկատվական համակարգի ձևավորման և ԱՏՀ համակարգով դրանց հրապարակման (CORINE Land Cover-CLC) փորձնական ծրագիր։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել ՇՄՏՄՀ-ի ազգային մակարդակում CORINE Land Cover մեթոդաբանությունների տեղայնացմանը, անհրաժեշտ տարածական տվյալների ամբողջականացմանը, հասանելիությանը և դրանց բազմակի օգտագործման ապահովմանը, CLC շերտերի 2018թ․ հենքային տեղեկատվության թարմացմանը, ինչպես նաև «Copernicus Programme» ծրագրի միջոցով մատուցված ծառայությունների «Եվրոպական միության և Եվրոպական տիեզերական գործակալության» համատեղ նախաձեռնությամբ Երկրի դիտանցում իրականացվող աշխատանքների շարունակականության ապահովմանը։
Ոսումնական դասընթացը տեղի կունենա 2020թ․ փետրվարի 12-13-ին ԻԲԻՍ հյուրանոցի «Կարս» դահլիճում։ Հասցեն` Երևան, Բայրոնի 3։

In the frames of the European Neighborhood Instrument -Implementation of principles and practices of Shared Environmental Information System East II (ENI SEIS East II) project, the CORINE Land Cover (CLC) pilot project is implemented in the Eastern Partnership countries, including in Armenia.
The main objective of the project is to contribute to the adaptation of relevant methodologies of CORINE Land Cover at the national level of the SEIS, the integration of necessary spatial data, accessibility and the provision of its multiple use, updating the database of CLC layers for 2018, as well as ensuring the continuity of Earth observation in collaboration with the European Union and the European Space Agency through the services of the Copernicus Programme.
The training course will take place on February 12-13, 2020, at Kars Hall of IBIS Hotel. Address: 3 Bayron, Yerevan