Վերջին օրերին Շրջակա միջավայրի նախարարությունը բազմաթիվ ահազանգեր է ստացել, որ մայրաքաղաքի փողոցներում 250-300 դրամով վաճառվում է «դեղին ձնծաղիկը»՝ Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում գրանցված Շտերնբերգիա Ֆիշերի անվամբ ծաղիկը։
Շտերնբերգիա Ֆիշերի
Կատեգորիա
CR B 1 ab(i,ii,iii,iv) + 2 ab(i,ii,iii,iv)
Կրիտիկական վիճակում գտնվող տեսակ: Հայտնի է միայն Զանգեզուրի ֆլորիստիկական շրջանի մեկ աճելավայրից: Տարածման և բնակության շրջանների մակերեսը 10 քառ. կմ-ից պակաս է:
Հայաստանի Կարմիր գրքի առաջին հրատարակության մեջ ընդգրկված էր 0 կարգավիճակով` անհետացած տեսակ: Ընդգրկված է CITES-ի կոնվենցիայի 2-րդ հավելվածում: Բեռնի կոնվենցիաների հավելվածներում ընդգրկված չէ:
Նկարագրություն
Բազմամյա սոխուկավոր բույս 10-15 սմ բարձր.: Սոխուկները կլոր 2,5-3,5 սմ տրամագծով, ծածկված դարչնագույն կամ սևավուն թեփուկներով: Տերևները գոտիանման, տափակ, փայլուն, մուգ-կանաչ, բութ գագաթով, հիմքում` հազիվ ողնուցավոր, մինչ 20 սմ երկ.: Ծաղիկները վառ-դեղին, նստադիր կամ կարճ, մինչև 5 մմ երկ. կոթունով: Տուփիկը 10-15 մմ տրամագծով, երկարավուն-էլիպսաձև: Սերմը սերմնաթիկնոցով:
Տարածում
Հայաստանում հանդիպում է միայն Զանգեզուրի ֆլորիստիկական շրջանում, Ներքին Վաչագան գյուղի շրջակայքում:
Աճում է ստորին լեռնային գոտում, ծ. մ. 600-800 մ բարձրությունների վրա. չոր քարքարոտ, խոտածածկ, անտառային լանջերին, շիբլյակում: Ծաղկում է փետրվար-մարտ ամիսներին, պտղաբերում` մայիսին: Ծաղիկները հայտնվում են վաղ գարնանը տերևների հետ միասին:
ՀԻՇԵՑՈՒՄ
Կարմիր գրքում գրանցված բույսերի ոչնչացման կամ հավաքի համար ՀՀ օրենքով սահմանվում է տուգանք։ Մասնավորապես՝ կրիտիկական վիճակում գտնվող Շտերնբերգիա Ֆիշերի բույսի հավաքի յուրաքանչյուր միավորի (հատի) համար տուգանքը կազմում է 25 000 դրամ, իսկ 200 000 դրամը գերազանցելու դեպքում՝ հնարավոր է քրեական պատասխանատվություն սահմանել։

In recent days, the Ministry of Environment has received numerous warnings that "yellow snowdrop", which is red-listed in Armenia as a plant named Sternbergia fischeriana, is sold in the streets of the capital for 250-300 AMD.
Sternbergia fischeriana (yellow snowdrop)
Category
CR B 1 ab(i,ii,iii,iv) + 2 ab(i,ii,iii,iv)
Critically endangered species. it is found only in Zangezur floristic region, in one location. The extent of occurrence and the area of occupancy are less than 10 km2.
It was included in the first edition of the Red Data Book of Armenia under Category 0: apparently disappearing species. It is included in the 2nd Annex of CITES. It is not included in the Annexes of the Bern Convention.
Description
Perennial herb with globular bulb 2,5–3,5 cm in diam., bulb tunics brown or blackish, collar up to 6 cm long. Leaves shiny, dark green, lorate, flat, obtuse, at base slightly carinate, up to 20 cm long. Flowers bright yellow, sessile or on short pedicel up to 5 mm long. Capsule 10–15 mm in diam., oblong–elliptic. Seed with arilloid.
Distribution
In Armenia it is found only in Zangezur floristic region, in the neighborhoods of the village Nerkin Vachagan. Grows in lower mountain belt, at the altitudes of 600–800 meters above sea level, in dry stony slopes in forests and shibliak. Flowering from February to March, fruiting in May. The flowers, together with the leaves, appear in early spring.
REMINDER
A fine is defined by the RA law for the destruction or collection of plants included in the Red Book of the Republic of Armenia. Particularly, the fine for each unit (piece) of critically endangered Sternbergia fischeriana plant is 25,000 AMD, and in case of exceeding 200,000 AMD, it is possible to establish criminal liability.