Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի մոտ տեղի է ունեցել հանդիպում։ Նախարարության ենթակա ՊՈԱԿ-ների ղեկավարներն ամփոփել են 2020 թվականը՝ ամփոփ հաշվետվությունների միջոցով ներկայացրել տարվա ձեռքբերումները, կատարած աշխատանքը, գույքագրած խնդիրները և խոսել 2021 թվականին նախանշած առաջնային ուղղությունների մասին։
Հանդիպմանը մասնակցել են Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալներ Ա. Մազմանյանը, Տ. Սիմոնյանը, նախարարության գլխավոր քարտուղար Գ. Գուլյանը և ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնի-թորինգի կենտրոն ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լ. Ազիզյանը, «Սևան ԱՊ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժ/պ Ա. Խլոյանը, «Դիլիջան ԱՊ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժ/պ Ա. Պողոսյանը, «Խոսրովի անտառ» ՊԱ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վ. Ջիլավյանը, «Արգելոցապարկային համալիր» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Պ. Պողոսյանը, Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցութ-յան փորձաքննական կենտրոն ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժ/պ Գ. Գևորգյանը, Հայաստանի բնության թանգարան ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ. Ղազարյանը, Արփի լիճ ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մ. Մուրադյանը, Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա. Մկրտչյանը, Բնապահպանական ծրագրերի կենտրոն ՊՀ տնօրեն Մ. Խաչատրյանը, Զվարթնոց ԱՕԿ ՓԲԸ տնօրեն Թ. Հայրապետյանը։
Նախքան հաշվետվությունների ներկայացումը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը և գործընկերներին հայտնել, որ այս ձևաչափով հանդիպումները պետք է ավանդույթ դարձնել և տարվա մեջ առնվազն կիսամյակը մեկ հանդիպել՝ անել կատարված աշխատանքի ամփոփում, հիմնական ուղղությունների ներկայացում, ինչու ոչ, այս ոչ ֆորմալ հարթակն օգտագործել շրջակա միջավայրի կառավարումն ավելի օգտավետ դարձնելու և ոլորտում արդյունավետութան նոր նշաձողեր սահմանելու համար։
«Նույն ոլորտի և գերատեսչության տարբեր ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների մակարդակով տեղեկատվության փոխանակումը, միմյանց խնդիրներին ծանոթանալը և ընդհանուր ոլորտի առաջնահերթություններին իրազեկվելը կարող է ծառայել որպես ոչ ֆորմալ խորհրդատվական հարթակ, ինչն ավելի ինստիտուցիոնալ հենքի վրա դնել աշխատանքները»։
ՊՈԱԿ-ների ղեկավարները ներկայացրել են տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը, թվային տվյալներով արտացոլված արդյունքները և առաջիկա ծրագրերը։
Նախարարն արդյունավետ է գնահատել հանդիպման այս ֆորմատը, շնորհակալություն հայտնել գործընկերներին կատարած աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ հաջորդ հանդիպմանը կքննարկեն այսօր նախանշած ծրագրերի արդեն ընթացիկ փուլերը։

Minister of Environment Romanos Petrosyan held a meeting. The Directors of the SNCOs under the Ministry summed up 2020; submitted the achievements of the year, the implemented activities, recorded problems, by presenting brief reports, spoke about the priority directions set for 2021.
In attendance were Deputy Ministers of Environment A. Mazmanyan, T. Simonyan, Secretary General of the Ministry G. Gulyan, Director of "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO L. Azizyan, Acting Director of "Sevan NP" SNCO A. Khloyan, Acting Director of "Dilijan NP" SNCO A. Poghosyan, Director of "Khosrov Forest" NP SNCO V. Jilavyan, Director of "Reserve Park Complex" SNCO P. Poghosyan, Acting Director of “Environmental Impact Expertise Center” SNCO G. Gevorgyan, Director of “State Museum of Nature of Armenia” G. Ghazaryan, Director of “Lake Arpi” National Park SNCO M. Muradyan, Director of “Zangezur'' “Biosphere Complex” SNCO A. Mkrtchyan, Director of “Environmental project implementation unit” SA M. Khachatryan, Director of "Zvartnots" Aviameteorological Centre" CJSC T. Hayrapetyan.
Prior to submitting the reports, Minister Romanos Petrosyan said a welcome speech, briefing his colleagues that meetings in this format should become a tradition, and meet once a semester to sum up the accomplished work, to illustrate main directions, making this informal platform to make environmental management more productive, defining new benchmarks for sectorial efficiency.
"The exchange of information at the level of the Ministry’s heads of different SNCOs and the same sphere, getting acquainted with each other's problems, being informed about the priorities of the common sphere can serve as an non-formal consulting platform, which will set the work on a more institutional basis."
The heads of the SNCOs presented the work implemented within the year, the results reflected in the digital data, the upcoming programs.
The Minister deemed this format of the meeting effective, thanked the colleagues for the implemented work, and expressed hope that the current phases of the programs outlined today would be discussed in the course of the next meeting.