Ավարտվել է Շրջակա միջավայրի նախարարին կից նոր հասարակական խորհրդին անդամակցության թեկնածուների առաջադրման հայտերի ընդունումը։ Ստացվել է խորհրդին անդամակցելու 40 հայտ։
Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի հրամանով ձևավորվել է հանձնաժողով (կազմը՝ Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ, նախարարության գլխավոր քարտուղար, նախարարի խորհրդական, նախարարության ռազմավարական քաղաքականության վարչության, իրավաբանական վարչության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ներկայացուցիչներ), որը 10-օրյա ժամկետում օբյեկտիվ և անկողմնակալ չափորոշիչներով կընտրի նոր խորհրդի կազմը։
Նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը հանրապետությունում գործող բնապահպանական կազմակերպությունների և բնապահպանների հետ տարեվերջյան հանդիպման ժամանակ մատնանշել էր, որ նոր ձևավորվող խորհրդից ակնկալում է կենսունակություն, ակտիվ և գործուն մասնակցություն բնապահպանության ոլորտի խնդիրների վերհանման, դրանց լուծման ծրագրերի ու ճանապարհային քարտեզների մշակման, ոլորտի զարգացմանն ուղղված քաղաքականության մշակման գործում։
Խորհրդատվական այս կառույցը պետք է Շրջակա միջավայրի կառավարման ոլորտում առկա ամենատարբեր հիմնախնդիրների շուրջ հանդես գա խորհրդատվական առաջարկություններով ու եզրակացություններով , կառուցողական ու բալանսավորված համագործակցության շրջանակներ ձևավորի տարբեր հասարակական կազմակերպությունների հետ, անհրաժեշտության դեպքում՝ իր գործունեության մեջ ներգրավի նաև համապատասխան մասնագիտական ուղղվածությամբ փորձագետների։
Նախարարին կից հասարակական խորհրդի վերջնական կազմի ձևավորումից հետո՝ ընթացիկ ամսվա վերջում, նախատեսվում է խորհրդի առաջին նիստը։

The acceptance of applications of candidates for membership in the new Public Council attached to the Minister of Environment has been completed. The 40 applications for membership in the council were received.
By the order of the Minister of Environment Romanos Petrosyan, a commission was set up (consisting of Deputy Minister of Environment, Secretary General of the Ministry, Adviser to the Minister, officers of the Strategic Policy Department, Legal Department, Public Relations Division), that will elect the Council members with objective and impartial criteria within 10 days.
In the course of the year-end meeting with environmental organizations operating in the republic, Minister Romanos Petrosyan stated that he expects the newly formed council to be viable, active and constructive in revealing environmental issues, developing programs and roadmaps, as well as policies directed to enhance the sphere.
This advisory body should come up with consulting propositions and conclusions on various issues in the sphere of environmental management, establish constructive and balanced cooperation frameworks with various non-governmental organizations, and, if necessary, involve various experts.
After the formation of the final staff of the Public Council attached to the Minister, at the end of this month, the first session of the council is envisaged.