«Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր – Հայաստան» ծրագրի գործադիր մարմին է հանդիսանում ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
ՊՏԱԾ-Հ ծրագրի Փոքր դրամաշնորհային բաղադրիչի 3-րդ փուլի շրջանակներում դրամաշնորհի արժանացած «Սյունիքի մարզի «Նորաշենիկ» գյուղական համայնքների կենտրոն» ՀԿ-ն ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ծավ, Ներքին Հանդ, Գեղանուշ և Ձորաստան բնակավայրերում իրականացրել է նորագույն էներգաարդյունավետ միջոցների կիրառմամբ էներգախնայողությանն ուղղված ծրագիր։
Ծրագրի շրջանակներում գրանցվել են հետևյալ արդյունքները.
ՊՏԱԾ-Հ ծրագրի շահառու վերոնշյալ 7 բնակավայրերում տեղադրվել են ընդհանուր 190 հատ 150ք.մ. լուսային մակերեսով արևային լուսատուներ, համապատասխանաբար՝ Ճակատենում՝ 22, Շիկահողում՝ 29, Սրաշենում՝ 19, Ծավում՝ 43, Ներքին Հանդում՝ 23, Գեղանուշում՝ 29 և Ձորաստանում՝ 25 լուսատուներ։
Ապահովվել է նշյալ բնակավայրերի փողոցային լուսավորությունը էներգաարդյունավետ միջոցներով:
Ապահովվել է բնակիչների անվտանգ տեղաշարժը:
Ըստ հաշվարկների՝ ամսական խնայվում է մոտ 50,000 ՀՀ դրամ, իսկ տարեկան՝ 600,000 ՀՀ դրամ, որը կուղղվի գյուղերում հին ենթակառուցվածքների նորոգմանը։

“Norashenik” Rural Community Center” NGO of Syunik region, which won a grant  in the frames of the SPPA-A Small Grants Component (SGC), performed new energy efficiency  program with the application of the latest  energy efficient means.
The following results were archived within the program scopes:
190 solar luminaires, covering a total of around 150 sq. ft. were installed in the above-mentioned 7 settlements  respectively (the latter are SPPA-A project’s beneficiaries) : 22 - in Chakaten, 29 - in Shikahogh, 19 - in Srashen, 43 - in Tsav, 23 - in Nerkin Hand, 29 - in Geghanush, and 25 - in Dzorastan.
Street lighting of the aforementioned settlements were provided by energy efficient means.
Safe movement of residents has been ensured.
According to estimates, about 50.000 AMD is saved per month, and 600.000 AMD per year, which will be addressed to repairing old infrastructure in the villages.