Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի մոտ Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում գույքագրված շենք-շինությունների, դրանց վարձակալման իրավունքների տրամադրման և ապօրինի շինությունների ապամոնտաժման թեմայով խորհրդակցություն տեղի ունեցավ։
«Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ում առկա «Պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման» և «հողամասի վարձակալության» մասին պետական գրանցում ստացած թվով 915 պայմանագրեր։
Նշված պայմանագրերով դեբիտորական պարտքը 2021թ. հունվարի 8-ի դրությամբ կազմում է 209 542 091 ՀՀ դրամ։
Ներկայումս դատավարության փուլում են գտնվում գումարի բռնագանձման և պայմանագիրը միակողմանի վաղաժամկետ լուծման պահանջի մասով թվով 32 հայցադիմումներ՝ 43 845 466 ՀՀ դրամ հայցագնի չափով։
Օրինական ուժի մեջ մտած դատական թվով 22 ակտերով՝ բռնագանձման ենթակա 36 224 214 ՀՀ դրամի չափով, կատարողական թերթերը ներկայացվել են հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն՝ կատարման։
Գրավոր ծանուցագրերի և աշխատանքային կարգովհեռախոսազանգերի արդյունքում թվով 263 վարձակալներ վարձավճարների կետանց չունեն, սակայն, պայմանագրից բխող պարտավորության գումարը կազմում է 28 035 000 ՀՀ դրամ։
Թվով 486 վարձակալներ պարտաճանաչ կատարում են պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները։
Դատական ակտերով սնանկ են ճանաչվել թվով 9 վարձակալներ, որոնց պարտավորության գումարի չափը կազմում է 27 298 852 ՀՀ դրամ։
Թվով 12 վարձակալների անվամբ առկա են ՀՀ ԱՆ ՔԿԱԳ գործակալության կողմից տրամադրված «մահվան ակտի գրանցման վերաբերյալ» տեղեկանքներ։ Նշված վարձակալների պարտավորության գումարի չափը կազմում է 14 215 271 ՀՀ դրամ։
Նախատեսվում է թվով 61 վարձակալների ներկայացնել պայմանագիրը միակողմանի վաղաժամկետ լուծման առաջարկներ, որոնց պարտավորության գումարի չափը կազմում է 22 152 203 ՀՀ դրամ։
Նախատեսվում է թվով 23 վարձակալների գումարի բռնագանձման և պայմանագիրը միակողմանի վաղաժամկետ լուծման պահանջով կազմել հայցադիմումներ դատարան ներկայացնելու համար՝ 15 385 164 ՀՀ դրամ հայցագնի չափով։
Առկա են հողոգտագործման թվով 7 խնդրահարույց պայմանագրեր, որոնց պարտավորությունների գումարի չափը կազմում է 22 385 921 ՀՀ դրամ։
Նախարարը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ Սևանի փրկությունը համահայկական նշանակության խնդիր է։ Չեն հանդուրժվելու իրենց արտոնյալ համարող ու տարիներ շարունակ Սևանը կեղեքող խմբերն ու անհատները, մերժվելու են տարբեր խմբերի հովանավորության ներքո գործող շրջանակները, որոնք սեփական շահը վեր են դասում պետական ու հանրային շահից։
«Կա երկու գերնպատակ՝ առավելագույնս հավաքել ապառքերը և ազատել Սևանի ափամերձ տարածքներն ապօրինի շենք-շինություններից։ Մենք մեկ վայրկյան անգամ չենք ընկրկում Սևանի փրկության և լճի էկոհամակարգի վերականգնմանն ուղղված վիրահատական քայլեր կատարելիս։ Փետրվարի 1-ից մեկնարկում են Սևանա լճի՝ մինչ այժմ գույքագրված խնդիրերի լուծմանն ու արձանագրված առերևույթ խախտումների վերացմանն ուղղված գործընթացները, այդ թվում՝ «Սևան» ազգային պարկի» տեխնիկական վերազինումը և հնարավորությունների հզորացումը, որը ծառայելու է լճի ափամերձ հատվածը ապօրինի կառույցներից ազատելու կարևորագույն նպատակին»,-նշել է նախարարը։

The Minister of Environment Romanos Petrosyan held a consultation on the inventoried buildings and structures on the shores of Lake Sevan, the provision of their lease rights, and the dismantling of illegal buildings.
915 state-registered contracts on "Granting the right to build a state-owned land plot" and "land lease" in "Sevan" national park SNCO.
The receivables under the mentioned contracts comprise 209,542,091 AMD as of January 8 in 2021.
Presently, there are 32 cases on illegalities of 43,845,466 AMD for the charge of money and unilateral and early termination of the contract.
By 22 judicial acts that entered into force, 36 cases on illegalities of 224 214 AMD subject to charge, the writs of enforcement were submitted to the Compulsory Enforcement Service .
As a result of written notices and working calls, 263 leaseholders have no overdue payments, however, the amount of the obligation under the contract is 28 035 000 AMD.
486 leaseholders conscientiously fulfill the obligations stipulated by the contract.
9 leaseholders were declared bankrupt by court acts, the sum of their liability is 27 298 852 AMD.
In the name of 12 leaseholders, there are references on "The registration of the death act" provided by the Civil Acts Registration of the RA Ministry of Justice. The sum of the mentioned leaseholders' liability is 14 215 271 AMD.
It is envisaged to submit proposals for unilateral early termination of the contract to 61 leaseholders, the sum of which is 22 152 203 AMD.
It is planned to compose lawsuits of 15 385 164 AMD with a demand to charge 23 leaseholders and unilateral early termination in a bid to submit to the court.
There are 7 problematic land use contracts, the sum of liabilities of which is 22 385 921 AMD.
The Minister once again emphasized that the rescue of Sevan is an issue of pan-Armenian significance. The groups and individuals who consider themselves privileged and ill-treat Sevan for years will not be tolerated, the circles operating under the auspices of various groups, which put their own interests above the state and public interests, will be rejected.
"There are two main goals - to collect the debts as much as possible, and to free the coastal areas of Sevan from illegal buildings and structures. We do not flinch for a second while taking surgical steps addressed to the rescue of Sevan and restoration of lake’s ecosystems. Since February 1, embarked on the processes meant for solving the problems of Lake Sevan and eliminating the recorded violations, including upgrading and capacity-building of “Sevan” national park, which will serve the pivotal objective of freeing the shores of the lake from illegal structures'': stated the Minister.