Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կենդանական աշխարհի օբյեկտների` սոցիալական նպատակներով օգտագործման մասին պայմանագրերի կնքման համար պահանջվող փաստաթղթեր
/ՀՀ կառավարության 10.07.2003 թվականի N 884-Ն որոշում, ՀՀ բնապահպանության նախարարի 12.02.2019թ. N33–Ն հրաման/
1. Կենդանական աշխարհի օբյեկտների` սոցիալական նպատակներով օգտագործման (սիրողական ձկնորսության) համար իրավաբանական և ֆիզիկական անձինք շրջակա միջավայրի նախարարություն են ներկայացնում հետևյալ փաստաթղթերը և տեղեկությունները`
ա) դիմում
բ) պայմանագրի կնքման մասին հայտ՝ նշելով իրավաբանական անձի (անվանումը, պետական գրանցման կամ վկայականի համարը, գտնվելու վայրը) կամ ֆիզիկական անձի (անունը, ազգանունը, անձնագրի տվյալները, փաստացի բնակության վայրը) տվյալները, սոցիալական նպատակներով օգտագործման ենթակա վայրի կենդանիների տեսակները, չափաքանակը, տարածքը (մարզը, որսահանդակը), օգտագործման ժամանակը (որսի իրականացման համար նախատեսված օրը կամ օրերը) և որսամիջոցները,
գ) բնօգտագործման վճարի անդորրագիրը /հաշվի համար 900005170981/:
Բնօգտագործման վճարը կազմվում է դիմումատուների կողմից հայտում նշված ձկնատեսակներից և դրանց քանակներից:
Լրացված դիմում-հայտերը դիմումատուները ուղարկում են շրջակա միջավայրի նախարարության էլեկտրոնային փոստին` minenv@env.am
Լիազորված մարմինը հայտը և դրան կից ներկայացված փաստաթղթերն ստանալուց հետո 15-օրյա ժամկետում, բացառությամբ սիրողական ձկնորսության և որսի հայտերի ընդունման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով ներկայացված հայտերի, հայտատուի հետ կնքում է պայմանագիր կամ մերժում է հայտը:

/ N 884-N decree (10.07.2003) of the Government of the Republic of Armenia, N33–N order Minister of Nature Protection of the Republic of Armenia (12.02.2019 ) /
1. Legal entities and individuals shall submit the following documents and information to the Ministry of Environment for the use of fauna objects for social purposes:
a) application
b) application for contract signing, pointing out the data of the legal entity (name, state registration or certificate number, location) or an individual (name, last name, passport data, actual place of residence), species, quantity, area of wildlife subject to the use for social purposes (region, hunting area), use periods (day or days envisaged for hunting) and hunting means,
c) Receipt of environmental use payment / account number: 900005170981 /.
The environmental use payment is composed of the fish species and their quantities mentioned in the application by applicants.
Applicants send the completed applications to the e-mail of the Ministry of Environment: minenv@env.am
After receiving the application and attached documents, the Authorized Body shall sign a contract with the applicant or reject the application within 15 days, excluding the applications submitted via the amateur fishing electronic application system.