Հանդիպմանը մասնակցել են Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Ա. Մազմանյանը և նախարարության միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ռ. Գրիգորյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը խոսել է երկու երկրների միջև երկարամյա ռազմավարական հարաբերություններից ինչպես քաղաքական, այնպես էլ՝ պետական կառավարման ոլորտում, ապա ներկայացրել է հետպատերազմյան այս շրջանում համագործակցության ռազմավարական ուղղությունների նոր օրակարգ առաջադրելու և առաջնահերթությունները վերանայելու կարևորությունը։
Նախարարը շեշտել է, որ գործողությունները պետք է ուղղված լինեն 44-օրյա պատերազմի հետևանքների գույքագրմանը, մեղմմանն ու հաղթահարմանը։
Պարոն Սերգեյ Կոպիրկինն իր հերթին կարևորել է երկու երկրների միջև համագործակցությունը և տեղեկացրել, որ իրենք շահագրգիռ են ընդլայնել գործակցության ոլորտները և համատեղ ծրագրերի շրջանակները։
Շրջակա միջավայրի պահպանության բնագավառում ՀՀ և ՌԴ միջև հարաբերությունները հիմնականում զարգանում են գլոբալ և տարածաշրջանային միջազգային բնապահպանական կոնվենցիաների և միջազգային գործընթացների շրջանակներում, ինչպես նաև՝ ՀՀ և ՌԴ-ի միջև տնտեսական համագործացության միջկառավարական հանձնաժողովների նիստերի որոշումների հիման վրա։
Նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ փոխգործակցության առավել մանրամասն ճանապարհային քարտեզ կազմելու, երկու երկրների գերատեսչությունների միջև ոլորտային համագործակցությունը խթանելու և նոր մակարդակի վրա դնելու նպատակով Հայաստան է հրավիրել Ռուսաստանի Դաշնության բնական ռեսուրսների և էկոլոգիայի նախարար իր գործընկերոջը և այդ հարցում ակնկալում է դեսպանի գործուն աջակցությունը։
Կողմերը քննարկել են 2016 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Շրջակա միջավայրի նախարարության և Ռուսաստանի բնական ռեսուրսների և էկոլոգիայի նախարարության միջև շրջակա միջավայրի պահպանության բնագավառում համագործակցության հուշագիրը։ Նախարարը փաստել է, որ հուշագրի կետերը ժամանակակից մարտահրավերներին առավել համապատասխան դարձնելու կարիք կա։
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալը զրուցակիցների ուշադրությունն է հրավիրել նախարարության կողմից իրականացվող «10 միլիոն» լայնածավալ ծառատունկի նախագծի և անտառկառավարման ոլորտում մեկնարկած բարեփոխումների վրա՝ ակնկալելով հետագա առավել խորացված փոխգործակցություն՝ առավել նշանակալի արդյունքներ գրանցելու նպատակով։
Ամփոփելով հանդիպումը, նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հավատարիմ է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ համագործակցության նոր եզրեր ու հնարավորություններ նախանշելով հայ–ռուսական ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերությունների և մասնավորապես՝ շրջակա միջավայրի կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման, ռեսուրսների արդյունավետ կիրառման համատեքստում։

The meeting was attended by Deputy Minister of Environment A. Mazmanyan and Head of the International Cooperation Department of the Ministry R. Grigoryan.
Greeting the guests, Minister Romanos Petrosyan spoke about the long-term strategic relations between the two countries in both the political and public administration spheres; afterwards presented the possibility of setting a new agenda of strategic directions of cooperation in this post-war period and reviewing the priorities.
The Minister emphasized that the actions should be focused on recording, mitigating and overcoming the consequences of the 44-day war.
In turn, Mr. Sergey Kopirkin put a high value on the cooperation between the two states, advising that they are interested in expanding the spheres of cooperation, the framework of joint projects.
In the sphere of environmental protection, the relations between Armenia and Russia are mainly developed within the framework of global regional and international environmental conventions, international processes, as well as on the basis of the decrees of sessions of the intergovernmental commissions on economic cooperation between Armenia and Russia.
Minister Romanos Petrosyan has briefed the Ambassador that in an effort to draw up a more detailed roadmap for cooperation, to promote sectoral cooperation between the ministries of two countries, thus raising it to a new level, he invited his Russian partner, Minister of Natural Resources and Environment, and looks forward to the Ambassador’s active assistance.
The sides discussed the memorandum of cooperation in the sphere of environmental protection signed in 2016 between the Ministry of Environment of the Republic of Armenia and the Ministry of Natural Resources and Environment. The Minister stated that there is an essential to make the points of the memorandum more corresponding to modern challenges.
The Deputy Minister of Environment drew the interlocutors' attention to the reforms launched by the Ministry in the field of forest management and "10 million" large-scale tree planting project, anticipating further deeper cooperation to achieve more significant results.
Summing up the meeting, Minister Romanos Petrosyan reaffirmed that the Ministry of Environment remains committed to the previously reached agreements, outlining new terms and opportunities for cooperation in the context of Armenian-Russian strategic relations of allied partnership, remarkably exchange of experience and efficient use of resources.