Գեղարքունիքի մարզում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության բնապահպանական ծրագրերի՝ Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից համատեղ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Սեւանա լճի շրջակա միջավայրի պաhպանություն» ծրագրի, ինչպես նաեւ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության եւ ԳՄՀԸ կողմից համատեղ իրականացվող «Գետերի ափամերձ տարածքների վերականգնում Հայաստանում» ՔՈՎԻԴ-19-ի արձագանքման ծրագրի շրջանակներում կայացավ «Պատասխանատու եմ Սեւանի համար» խորագրով բացօթյա միջոցառումը եւ համատեղ շրջայցը:
Միջոցառման ընթացքում հյուրերը սկզբում ժամանեցին Արծվանիստ գետի տարածք, ծանոթացան «Գետերի ափամերձ տարածքների վերականգնում Հայաստանում» ՔՈՎԻԴ-19-ի արձագանքման ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին, մասնակցեցին ընթացիկ մաքրման աշխատանքներին համայնքի անդամների հետ միասին: Կենցաղային աղբի թափոններից ամբողջովին մաքրվեց Արծվանիստ գետի՝ Սեւանա լիճ թափվող հատվածը։ Մասնակիցներն այնուհետեւ ուղեւորվեցին դեպի Վարդենիկ համայնք, որտեղ էլ հնարավորություն ստացան ծանոթանալու «Սեւանա լճի շրջակա միջավայրի պաhպանություն» (EU4Sevan) ծրագրի «Կաղամբի նոր տեսակների մշակումը Գեղարքունիքի մարզում» ենթածրագրի շահառուներին։
«Գետերի ափամերձ տարածքների վերականգնում Հայաստանում» ՔՈՎԻԴ-19-ի արձագանքման ծրագրի շրջանակում մայիսի 3-ից 11-ը տնկվել է ուռենու 135,990 կտրոն՝ Մասրիկ եւ Կարճաղբյուր գետերի ափամերձ տարածքներում` Մեծ Մասրիկ, Ախպրաձոր եւ Վարդենիս համայնքների վարչական շրջաններում։ Նշված համայնքներից աշխատանքներին մասնակցել են 63 բնակիչ: Մայիս ամսվա ընթացքում Սեւանա լիճ թափվող մի շարք գետերի ափամերձ տարածքներում կտնկվի շուրջ 600.000 ուռենի: Կմաքրվեն Սեւանա լիճ թափվող մի շարք գետերի ափամերձ տարածքներ: Գարնան եւ ամռան աշխատանքներին կմասնակցեն Գեղարքունիքի մարզից շուրջ 500 բնակիչ: «Գետերի ափամերձ տարածքների վերականգնում Հայաստանում» ՔՈՎԻԴ-19-ի արձագանքման ծրագիրը տրամադրում է ժամանակավոր աշխատանք եւ աշխատանքի դիմաց եկամուտ այն մարդկանց, ովքեր տուժել են համավարակի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքներից՝ նպաստելով Սեւանա լճի եւ Սեւանա լիճ թափվող գետերի էկոհամակարգերի վերականգնմանը:

It took place “Responsible for Lake Sevan" open-air event and a joint visit within the framework of “Environmental Protection of Lake Sevan” (EU4Sevan) project in Gegharkunik region implemented with the co-funding of the EU and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), as well as in the frames of the Ministry of Environment- and Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit-implemented (GIZ) “Restoration of Riparian Zones in Armenia” COVID-19 Response Project.
In the course of the event, the guests first arrived in Artsvanist River area, got acquainted with the activities supervised within the scopes of “Restoration of Riparian Zones in Armenia” COVID-19 Response Project, participated in the ongoing clean-up activities in collaboration with the community members. The part of Artsvanist River that flows into Lake Sevan was completely cleaned from household wastes. Afterwards, the participants left for Vardenik community, where they had the opportunity to get acquainted with the beneficiaries of "Cultivating new cabbage varieties in Gegharkunik region" subproject of “Environmental Protection of Lake Sevan” (EU4Sevan) project.
In the period of May 3 to May 11, 135.990 willow cuttings were planted in the riparian zones of Masrik and Karchaghbyur rivers in the administrative areas of Mets Masrik, Akhpradzor, Vardenis communities. Overall, 63 people from these communities took part in the planting activities. In May 600.000 willows will be planted in a number of riparian zones of rivers. Additionally, cleaning of riparian zones of a number of rivers flowing into Lake Sevan will be effected. Overall, 500 residents from Gegharkunik region will take part in spring and summer works. COVID-19 Response Project provides temporary employment and income to those who have suffered from the socio-economic consequences of the COVID-19 pandemic and at the same time contributes to the restoration of the ecosystems of Lake Sevan and the rivers flowing into Sevan.