Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանն ընդունել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Լիլիթ Սահակյանին և Գեոդինամիկայի և երկրաբանական վտանգների լաբորատորիայի վարիչ Արա Ավագյանին։
Քննարկվել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից նախաձեռնած «Գեոպարկը որպես տնտեսության կայուն զարգացման և բնապահպանության խթան Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում» ծրագիրը։
Գեոպարկը հատուկ պահպանվող կարգավիճակ ունեցող տարածաշրջան է, որի տարածքում հստակ բացահայտված է Երկիր մոլորակի երկրաբանական պատմությունը, տեղական լանդշաֆտի ձևավորումը, օգտակար հանածոների հանքավայրերի և ապարների ձևավորումը, նախապատմական կենդանիների բրածո մնացորդների մասսայաբար պահպանումը:
Հայաստանի Հանրապետությունում գեոպարկի տարածքի ընտրությունը հիմնված է եղել երկրաբանության ոլորտում կուտակված գիտելիքների, ինչպես նաև ծրագրի մասնակիցների երկարամյա փորձի վրա։ Հաշվի է առնվել նաև մարզերի զարգացվածության մակարդակը և տնտեսական լրացուցիչ խթանման անհրաժեշտությունը։
ՀՀ առաջին գեոպարկը ընդգրկելու է մոտ 4400 կմ2 տարածք, որը համապատասխանում է ՀՀ տարածքի 14,7%-ին։ Այն ընդգրկում է 102 համայնքային տարածքներ։ Ռելիեֆը լեռնային է և ներառում է 1019-3595 մ միջակայքի բացարձակ բարձրությունները։ Առկա են կլիմայական 6 ենթագոտիներ՝ սկսած չոր ցամաքայինից (տաք ամառ և ցուրտ ձմեռ) մինչև լեռնային տունդրա։
Գեոպարկերի հիմնումը կնպաստի Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի ճանաչելիության բարձրացմանը, կխթանի մարզերում էկոկրթության ու էկոլոգիական մշակույթի ձևավորումը ու արմատավորումը, շրջակա միջավայրի պահպանության, բնօգտագործման և էկոլոգիական անվտանգության բնագավառում անձի ճիշտ և խելամիտ կողմնորոշմանը և վարքագծի ձևավորման համար:
Նախարարը գործընկերներին հավաստիացրել է, որ կարվի հնարավորը՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մասնագետների ներուժը և մասնագիտական փորձը համատեղելու և փոխգործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ։

Minister of Environment Romanos Petrosyan received Deputy Director of the Institute of Geological Sciences of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Lilit Sahakyan, Laboratory Head of Geodynamics and Geological Hazards Ara Avagyan.
Discussed "Geopark as a stimulus for sustainable economic development, nature protection in Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik regions" project undertaken by the RA National Academy of Sciences.
The geopark is a region with a specially protected status, in the territory of which the geological history of the planet Earth, the formation of the local landscape, the formation of mineral deposits and rocks, the mass preservation of fossil remains of prehistoric animals are clearly revealed.
The selection of the geopark area in the Republic of Armenia was based on the gained knowledge in the sphere of geology, as well as the long-term experience of the project participants. The level of development of the regions and the essential for additional economic encouragement were taken into consideration.
The first geopark of the Republic of Armenia will cover an area of about 4400 km2, which corresponds to 14.7% of the territory of the Republic of Armenia. It covers 102 community areas. The relief is mountainous and includes the absolute altitudes of 1019-3595 m. There are 6 climatic sub-zones, from dry land (hot summer and cold winter) to alpine tundra .
The establishment of geoparks will raise the awareness of Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik regions, thus promoting the formation and rooting of eco-education and ecological culture in the region, for the clear-cut and smart orientation of the individual in the sphere of environmental use and ecological safety.
The Minister assured his colleagues that they will do their best to pool the potential of the specialists, professional experience of the Ministry of Environment and the National Academy of Sciences to expand the cooperation.
The territory of the first Armenian geopark, including the communities of the regions of Armenia are presented in the photos.