Econews.am բնապահպանական տեղեկատվական հարթակն ահազանգել է Հանքավանի «Նաիրի Սպա Ռեզորթս» հյուրանոցային համալիրի տարածքում կարմիրգրքյան գորշ արջի՝ անազատության մեջ, անբարենպաստ պահման պայմանների վերաբերյալ։
Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի հանձնարարականով համապատասխան գրություն է ուղարկվել ՀՀ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին՝ դեպքը մանրամասն ուսումնասիրելու, հանգամանքները պարզելու և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու համար։
Խիստ դատապարտում ենք նման վերաբերմունքը կենդանիների նկատմամբ և հորդորում՝ զերծ մնալ Հայաստանի «Կարմիր գրքում» գրանցված որևէ կենդանատեսակի հանդեպ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու մերժելի գործելաոճից։
Ոլորտը կարգավորող «Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքն այս պահին լրամշակման փուլում է։ Մասնավորապես, նախատեսվում է սահմանել անազատ եւ կիսաազատ պայմաններում վայրի կենդանիների, այդ թվում ՀՀ կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների հաշվառման, նրանց պահելու թույլտվություն տալու, սկսած երկրորդ կենսունակ սերնդից կենդանու օգտագործման կարգերը։
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների «Կարմիր գրքում» գրանցված գորշ արջ սպանելու համար նախատեսված է պատասխանատվություն ՀՀ քրեական օրենսգրքով.
տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 400-600-պատիկի չափով
կամ կալանք՝ 2-3 ամիս ժամկետով՝ 1-ից 5 միլիոն դրամ վնասի վերականգնմամբ:
ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին ևս մեկ անգամ հորդորում ենք նման դեպքերում անհապաղ ահազանգել ՀՀ Ոստիկանություն, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին կամ դիմել Շրջակա միջավայրի նախարարություն։

Econews.am environmental information platform has warned of the unfavorable conditions of keeping a red-listed brown bear in captivity in the territory of "Nairi Spa Resorts" hotel complex in Hankavan.
By the instruction of Minister of Environment Romanos Petrosyan, a corresponding letter was sent to the RA Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources to survey the case in details, to clarify circumstances and to assume relevant measures.
We strongly condemn similar treatment towards animals, urging to refrain from inadmissible, cruel attitude towards animal species registered in the Red Book of Armenia.
The RA law on "Fauna" streamlining the sphere is presently being elaborated. Particularly, it is envisaged to define the procedures for inventory of wild animals kept in captive and semi-captive conditions, including animals registered in the RA Red Book, issuing permits to keep them, and for the use of animals from the second offspring.
Note, that the RA Criminal Code envisages responsibility for killing a brown bear registered in the Red Book of Animals of the Republic of Armenia:
an administrative fine at the rate of 400-600 times the minimum salary
or detention for 2-3 months with compensation of 1 to 5 million AMD.
In such cases, we once again call for all citizens of the Republic of Armenia to immediately call the Police of the Republic of Armenia, the RA Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources or to apply to the Ministry of Environment.