Վայրի կենդանիների վերաբնակեցումը կիրականացվի յուրաքանչյուր կենդանական տեսակի համար կազմված ծրագրի համաձայն:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն Իրավական ակտերի և նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am հարթակում, շրջանառել է կառավարության որոշման նախագիծ «Վայրի կենդանիների՝ ազատ պայմաններում վերաբնակեցման կարգը սահմանելու մասին»:
Ներկայումս չկա որևէ իրավական ակտ, ինչը կկանոնակարգի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում վայրի կենդանիների՝ ազատ պայմաններում վերաբնակեցման (այսուհետ՝ Վերաբնակեցում) գործընթացը, մինչդեռ շրջակա միջավայրի պահպանության, էկոհամակարգերի հավասարակշռության վերականգնման, կենդանական տեսակների պահպանության, կենսաանվտանգության, ինչպես նաև կենսամիջավայրերում կենդանական տեսակների վերականգնման տեսանկյունից այս գործընթացի կանոնակարգումն ոլորտի ռազմավարական առաջնահերթ ուղղություններից է:
Տարիների ընթացքում մշակվել և իրականացվել են Վերաբնակեցման մի շարք ծրագրեր, որոնց իրականացման գործընթացում սահմանված չեն եղել մեկ միասնական մոտեցման, պայմաների և պահանջների սահմանման սկզբունքներ։ Բացի այդ շատ հաճախ, Վերաբնակեցման գործընթացի կարևորությունը չգիտակցելով, անհատ անձանց և կազմակերպությունների կողմից իրականացվում է կենդանական տեսակների վայրի բնություն վերաբնակեցնելու աշխատանքներ՝ հիմքում դնելով Վերաբնակեցման նպատակ, որն իր մեջ կրում է բազմաթիվ ռիսկեր և խնդիրներ։
Այդ նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել սահմանել Վերաբնակեցման հետ կապված հարաբերությունները:
Առաջարկվող կարգավորման բնույթը
Նախագծով նախատեսվում է սահմանել հստակ ընթացակարգ, ինչի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Վերաբնակեցումն իրականացվում է յուրաքանչյուր կենդանական տեսակի համար կազմված ծրագրի՝ բացառությամբ Կառավարության կողմից հաստատված ծրագրերի։
Վերաբնակեցման համար հիմք է հանդիսանում կենդանական աշխարհն ուսումնասիրող սուբյեկտների կողմից տրամադրված դրական եզրակացությունը, ինչի համաձայն Լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված թույլտվությամբ իրականացվում է Վերաբնակեցում:

The Ministry of Environment circulated on the e-draft.am platform the draft government decision "On setting the procedure for the resettlement of wild animals in free conditions"
The resettlement of wild animals will be carried out according to a plan for each animal species.
The Ministry of Environment has circulated a draft of the government's decision "On defining the procedure for resettlement of wild animals in free conditions" on the e-draft.am platform.
Currently, there is no legal act that would regulate the process of free resettlement of wild animals in the territory of the Republic of Armenia (hereinafter: Resettlement), while the regulation of this process from the point of view of environmental protection, restoration of ecosystem balance, protection of animal species, biosecurity, as well as restoration of animal species in habitats is one of the strategic priorities.
Over the years, a number of resettlement programs have been developed and implemented, but in the process of their implementation, principles of a unified approach, conditions and requirements were not defined. In addition, very often, not realizing the importance of the resettlement process, individuals and organizations carry out resettlement activities of animal species in the wild, based on the goal of resettlement, which carries many risks and problems.
For this purpose, it is necessary to define the relationship related to resettlement.
The nature of the proposed settlement
The project envisages establishing a clear procedure, according to which resettlement is carried out in the territory of the Republic of Armenia according to the program prepared for each animal species, except for the programs approved by the Government.
The basis for resettlement is the positive conclusion provided by the subjects studying the animal world, according to which resettlement is carried out with the permission provided by the Authorized Body.