Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը և Էկոպարեկային ծառայության պետ Վլադիմիր Կիրակոսյանն աշխատանքային այցով Տավուշի մարզում են:
«Դիլիջան» ազգային պարկի տնօրեն Ռոբերտ Ալիխանյանի ուղեկցությամբ շրջայց է իրականացվել «Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուների բազմացման կենտրոն», որտեղ նախարարի տեղակալը դիտարկել է առաջիկայում նախատեսված դեպի բնություն եղջերուների երկրորդ խմբի բացթողնման միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքները:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբեր ամսին նախատեսվում է կենտրոնից բնություն բաց թողնել տասը եղջերու:
Տեղում քննարկվել են կենտրոնի զբոսաշրջային պոտենցիալի առավել արդյունավետ իրացման հնարավորությունները:
Այցի հաջորդ կանգառը եղել է Պարզ լիճ բնության հուշարձանը, որտեղ դիտարկվել են նոր ավտոկայանատեղին և լճին հարակից վարձակալությամբ տրված տարածքները:
Նախարարի տեղակալը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ խստերեն պետք է պահպանվեն արտաքին տեսքի, բնապահպանական, քաղաքաշինական, հողաշինական նորմերը:
Ամփոփելով աշխատանքային այցը «Դիլիջան» ազգային պարկում, նախանշվել են այն առաջնահերթությունները, որոնց ուղղությամբ կարճաժամկետ հեռանկարում պետք է աշխատանքներ իրականացվեն. այն է` ազգային պարկի տնտեսական և զբոսաշրջային հնարավորությունների ամբողջական գույքագրում և իրացում:

Ara Mkrtchyan, Deputy Minister of Environment and Vladimir Kirakosyan, Head of the Eco-Patrol Service Are on a Working Visit to Tavush Region.
Accompanied by Robert Alikhanyan, Director of “Dilijan” National Park, a tour of the "Caucasian Red Deer Breeding Center" was conducted, where the Deputy Minister observed the preparations for the upcoming release of the second group of red deer into the wild.
Let us remind that in September, ten deer are planned to be released from the center.
Possibilities of the most effective realization of the tourist potential of the center were discussed.
The next stop on the tour was Lake Parz Natural Monument, where the new parking lot and leased areas adjacent to the lake were observed.
Ara Mkrtchyan once again emphasized that the external appearance, environmental, urban planning and land development norms must be strictly observed.
Summarizing the working visit to the "Dilijan" National Park, the priorities that should be implemented in the short term were outlined: a complete inventory and realization of the economic and tourism potential of the National Park.