Պատվիրակությունը գլխավորում էր Հարավային Կովկասի ԶՖԳ գրասենյակի տնօրեն Ռաֆայել Ժոզան։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Շրջակա միջավայրի նախարարության միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ռ. Գրիգորյանը և ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետ Լ. Ավետիսյանը։
Կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ կառավարության և Ֆրանսիայի միջև համագործակցությունը և, այդ համատեքստում, քննարկել երկկողմ նոր ծրագրերին առնչվող հարցեր:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, պարոն Ռաֆայել Ժոզան հայտնել է, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունն իրենց համար վստահելի և կարևոր գործընկեր է, և իրենք շահագրգիռ են ընդլայնել համագործակցության ոլորտները և համատեղ ծրագրերի շրջանակները։
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Աննա Մազմանյանը ներկայացրել է 2021 թվականին Շրջակա միջավայի նախարարության գերակա ուղղությունները, խոսել ոլորտը կարգավորող օրենսդրական փոփոխությունների մասին, որոնք դեռ 2020 թվականին նախաձեռնել է նախարարությունը և առանձնացրել այն կարևորագույն խնդիրներն ու անելիքները, որոնք պահանջում են հրատապ լուծումներ և նորարարական մոտեցումներ։
Աննա Մազմանյանը մասնավորապես առանձնացրել է կլիմայի փոփոխությանն ուղղված ծրագրերը, անտառների կառավարումը, ջրային ռեսուրսների պահպանությունը և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների համալիր զարգացումն ու կառավարումը։
Նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ այս ոլորտներում Հայաստանը խիստ կարևորում է նորարարական լուծումները, փորձագետների ներգրավումը և տեղի մասնագետների պարբերաբար վերապատրաստումները, իսկ այդ հարցում կարիք կա նաև ֆրանսիացի գործընկերների գործուն աջակցության և ներգրավվածության։
Պարոն Ռաֆայել Ժոզան տեղեկացրել է, որ Ֆրանսիան խիստ հետաքրքրված է Կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներին երկրների համատեղ արձագանքով և որ իրենք պատրաստ են Հայաստանին ևս այս հարցում օժանդակություն տրամադրել։
Շրջակա միջավայրի նախարարության ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետը գործընկերներին հայտնել է, որ շրջակա միջավայրի ոլորտում առկա բոլոր խնդիրներն ու դրանց լուծումներին ուղղված միջոցառումներն առկա են ՀՀ կառավարության ծրագրում և սահմանած առաջնահերթ ուղղություններում։ Նա ներկայացրել է կառավարության կողմից արդեն հաստատված ծրագիրը, որը բխում է հենց այդ առաջնահերթ ուղղություններից։
Շրջակա միջավայրի ոլորտին վերաբերող միջոցառումների ցանկը կտրամադրվի գործընկերներին՝ հետագա քննարկումների նպատակով։
Ամփոփելով հանդիպումը, կողմերը պայմանավորվել են մշակել համատեղ աշխատակարգ և պարբերական հանդիպումների ու քննարկումների արդյունքում կյանքի կոչել շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված ծրագրեր։
ԶՖԳ-ը կայուն զարգացման ներդրումների հանրային հաստատություն է, որը գործում է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությանը կից։
Ներկայում ԶՖԳ-ն Հայաստանում աջակցում է՝
Վեդիի ջրամբարի կառուցմանը,
սոցիալապես անապահով ընտանիքների բնակարանների էներգետիկ արդյունավետության վերականգնմանը և բարելավմանը,
2016 թ.-ից սկսած պետական քաղաքականության բարեփոխումներին հարկային, տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական ոլորտներում՝ ԶՖԳ-ի վարկավորման և ՀՀ-ի կողմից սուբսիդավորման միջոցով:

The delegation was led by Rafael Jose, Director of AFD Office in the South Caucasus. The meeting was attended by the Head of the International Cooperation Department of the Ministry of Environment R. Grigoryan, Head of Strategic Policy Department L. Avetisyan.
The parties highly valued the cooperation between the Government of the Republic of Armenia and France; thus in that context, discussed issues related to the new bilateral projects.
Extending a vote of thanks for the reception, Mr. Rafael Jose said that the Ministry of Environment is a reliable partner for them, therefore they are interested in expanding the spheres of cooperation and the framework of joint programs.
Deputy Minister of Environment Anna Mazmanyan submitted the priorities of the Ministry of Environment in 2021, spoke about the legislative amendments streamlining the sphere, which were initiated by the ministry in 2020, outlined the most important problems and tasks that require urgent solutions and innovative approaches.
Anna Mazmanyan remarkably singled out the projects directed to climate change, forest management, preservation of water resources, complex development and management of specially protected areas of nature.
The Deputy Minister stressed that Armenia highlights innovative solutions in these spheres, the involvement of experts, regular trainings of local specialists, and there is a need for the active support and involvement of French partners in that affair.
Mr. Rafael Jose briefed that France is strongly interested in the collective response of the countries to the challenges of climate change, that they are willingly to assist Armenia in this issue.
The Head of the Strategic Policy Department of the Ministry of Environment notified her colleagues that all the existing problems in the sphere of environment and the measures addressed to their solutions are in the priority directions defined in the Action Plan of the Government of the Republic of Armenia. She presented the program already approved by the government, which proceeds from those priority directions.
The list of environmental measures will be delivered to the partners for further discussion.
Summarizing the meeting, the sides agreed to develop a joint agenda, to implement programs meant for environmental protection due to regular meetings and discussions.
AFD is a public financial institution, that promotes sustainable development under the French Ministry of Foreign Affairs.
AFD currently supports in Armenia:
the construction of Vedi reservoir,
renovation and energy efficiency of housing for disadvantaged families,
Since 2016, the major fiscal, economic, social and environmental reforms through ADF loans and subsidy provided by the Republic of Armenia.