Ի պատասխան «Ժողովուրդ» օրաթերթում 2025 թվականի օգոստոսի 15-ի «Ավինյանի անարդարության ճարտարապետությունը Շորժայում» վերտառությամբ հրապարակման՝ պարզաբանում ենք հետևյալը․
Հրապարակման մեջ տեղ գտած պնդումը, թե «Եթե արդարությունն ու հավասարությունը գործեին, այսօր պետք է դատարանում լինեին նաև շրջակա միջավայրի արդեն նախկին նախարար Հակոբ Սիմիդյանը և ներկայիս նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը», կրում է մանիպուլյատիվ բնույթ։
Նման ձևակերպումը մոլորեցնում է հանրությանը և վնասում ՇՄ նախկին նախարար Հակոբ Սիմիդյանի և ներկա նախարար Համբարձում Մաթևոսյանի բարի համբավը։
Վերոնշյալ շինարարության վայրը չի գտնվում «Սևան» ազգային պարկի կամ նախարարության ենթակայությամբ գտնվող որևէ տարածքի մեջ, հետևաբար շրջակա միջավայրի նախարարությունը որևէ իրավասություն կամ մասնակցություն չի ունեցել այդ գործընթացում։
«Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» օրենքի 12-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 8-րդ կետի «ա» ենթակետի համաձայն՝ տվյալ բնակելի տան և լողավազանի ընդհանուր մակերեսը ենթակա չէ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության։
Վերը նշված փաստերը հստակ ցույց են տալիս, որ բնապահպանական ամենախոշոր միջոցառմանը՝ COP17-ին նախապատրաստվելու կարևոր փուլում, նմանատիպ հրապարակումները որոշ շրջանակների կողմից կանխամտածված շրջանառության մեջ դրվող տեղեկատվություն են, որոնք նպատակ ունեն հանրության շրջանում թյուրընկալումներ առաջացնել և վնասել բնապահպանական ոլորտի միջազգային և ներքին հեղինակությանը։

In response to the publication in the “Zhoghovurd” daily newspaper of August 15, 2025, under the headline “Avinyan’s Architecture of Injustice in Shorzha”, we provide the following clarification:
The assertion made in the article that “If justice and equality were functioning properly, Hakob Simidyan, former Minister of Environment of the RA and Hambardzum Matevosyan, current Minister should also be in court today” is manipulative in nature.
Such wording misleads the public and harms the good reputation of Hakob Simidyan, former Minister of Environment and Hambardzum Matevosya, current Minister. The construction site referred to in the publication is not located within the Sevan National Park or in any area under the jurisdiction of the Ministry of Environment of the RA; therefore, the Ministry had no authority or involvement in that process.
According to point 8(a) of part 4 of Article 12 of the Law On Environmental Impact Assessment and Expertise, the total area of the mentioned residential building and swimming pool is not subject to environmental impact assessment and expert examination.
The above-mentioned facts clearly demonstrate that, at this crucial stage of preparation for the largest environmental event, COP17, such publications constitute information deliberately disseminated by certain circles with the aim of misleading the public and undermining both the domestic and international reputation of the environmental sector. We therefore urge our esteemed media partners to refrain from unfounded speculation.