Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը հանդիպել է Հայնրիխ Բյոլ հիմնադրամի Արևելյան և Հարավարևելյան Եվրոպայի գրասենյակների ղեկավար Վալտեր Կաուֆմանին, Կովկասի տարածաշրջանի Թբիլիսիի գրասենյակի ղեկավար Սոնյա Շիֆերսին և երևանյան գրասենյակի համակարգող Էվիլյա Հովհաննիսյանին։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարության մասնագիտական ստորաբաժանումների ղեկավարներ։
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Հայաստանում առկա բնապահպանական խնդիրները, դրանց լուծման հնարավոր ուղիները և այդ ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը։
Ողջունելով հյուրերին, նախարարի տեղակալը ևս մեկ անգամ անդրադարձել է հայ-գերմանական համագործակցության կարևորությանը.
«Հայ-գերմանական համագործակցությունը շրջակա միջավայրի ոլորտում միջազգային համագործակցության կարևոր ուղղություններից է։ Այդ համագործակցության շրջանակներում արդյունավետ իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր և մենք պատրաստակամ ենք ընդլայնել այդ շրջանակը և էլ ավելի ամրապնդել փոխգործակցության կապերը»,- նշել է Արամ Մեյմարյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է բնապահպանական խնդիրների լայն շրջանակ։ Նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը գործընկերներին է ներկայացրել շրջակա միջավայրի ոլորտում մեկնարկած և ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումները և առանձնացրել այն խնդիրները, որոնց լուծման ուղղությամբ Հայաստանը կարող է ակնկալել աջակցություն և փորձի փոխանակում։
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել համաշխարհային բնապահպանական մարտահրավերներին դիմակայելու կլիմայական օրակարգում Հայաստանի կողմից իրականացվող քայլերին։
Ներկայացվել են ոլորտի կառավարմանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումները և այն արդյունքները, որոնք ակնկալվում է այդ փոփոխությունների արդյունքում գրանցել։
Հիմնադրամի ներկայացուցիչները մասնավորապես հետաքրքրվել են Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից իրականացվող քայլերով էկոլոգիական կրթության և հասարակայնության հետ փոխգործակցության բնագավառում։

Deputy Minister of Environment Aram Meymaryan met with Walter Kaufman, Head of the offices of the Heinrich Bell Foundation in Eastern and Southeastern Europe, Sonya Schiffers, Head of the Tbilisi Office of the Caucasus Region, and Evilia Hovhannisyan, Coordinator of the Yerevan office.
The meeting was attended by heads of professional departments of the Ministry.
The purpose of the meeting was to discuss the existing environmental problems in Armenia, possible ways to solve them and the programs implemented in this direction.
Welcoming the guests, the Deputy Minister once again touched upon the importance of the Armenian-German cooperation.
"The Armenian-German cooperation is one of the important areas of international cooperation in the field of the environment. Numerous programs are being effectively implemented within the framework of this cooperation, and we are ready to expand this framework and further strengthen the ties of interaction," Aram Meymaryan said.
A wide range of environmental issues were discussed during the meeting. Deputy Minister Aram Meymaryan presented to his colleagues the environmental reforms that have been initiated and are in the process of being implemented and highlighted the problems in the direction of solving which Armenia can count on support and exchange of experience.
In particular, the steps taken by Armenia in the climate agenda to confront global environmental challenges were touched upon.
Legislative reforms aimed at managing the sphere and the results expected to be recorded as a result of these changes were presented.
Representatives of the Foundation, in particular, asked about the steps taken by the Ministry of the Environment in the field of environmental education and interaction with the public.