ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ ջրային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարը նշել է, որ առաջարկվում է ՀՀ ջրային օրենսգրքի 30.1 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի «բ» ենթակետում կատարել համապատասխան փոփոխություն՝ հանելով «պահպանման գոտիներ» բառերը: Առաջարկվում է նոր կառուցվող փոքր հիդրոէլեկտրակայաններին տրամադրվող ջրօգտագործման թույլտվությունների հայտերի մերժում նախատեսել միայն այն դեպքում, երբ փոքր հիդրոէլեկտրակայանի կառուցումը նախատեսվում է բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում:
Ըստ Տիգրան Սիմոնյանի՝ օրենքի նախագծի ընդունումը կնպաստի բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանմանը եւ տնտեսության զարգացմանը:

19 мая на заседании постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы заместитель министра окружающей среды РА Тигран Симонян в первом чтении представил на обсуждение проект закона "О внесении изменения в Водный кодекс РА".
Заместитель министра отметил, что предлагается внести соответствующее изменение в подпункт "б" пункта 2 части 2 статьи 30.1 Водного кодекса РА, убрав слова "охранные зоны". Предлагается предусмотреть отказ в заявках на разрешения на водопользование, предоставляемые новым малым ГЭС, только в том случае, когда строительство малой ГЭС предусматривается на особо охраняемых природных территориях.
По словам Тиграна Симоняна, принятие законопроекта будет способствовать сохранению особо охраняемых природных территорий и развитию экономики.