Հաշվի առնելով ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի 2020 թվականի նոյեմբերի 30-ի գրությունը և հնգակողմ միջոցառումների ծրագիրը` կապված «Սիգ» ձկնատեսակի ձվադրման ժամանակահատվածին, ձկների բնականոն վերարտադրությունն ապահովելու նպատակով 2020 թվականի դեկտեմբեր և 2021 թվականի հունվար ամիսներին՝ Սևանի ՃՈ, Դիլիջանի հենակետերում, Սևանա լճի ափամերձ և ջրային հայելու տարածքից, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և ոստիկանության աշխատակիցների համատեղ իրականացված վերահսկողական, կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում առգրավվել է 5.153 հատ (ընդհանուր քաշով 1.837 կգ) «Սիգ» տեսակի ձուկ:
Սևանա լճից դուրս է բերվել 22 հատ, յուրաքանչյուրը 100-ական մետր երկարությամբ պոլիէթիլենային ձկնորսական ցանց: Կենդանական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման չափը կազմել է 9.185.750 ՀՀ դրամ:
Առգրավված ձկները Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները հանձնել են «Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ, «Գավառի» մանկատուն, «Դիլիջանի» գիշերօթիկ դպրոց, Դիլիջանի քաղաքապետարան, որը հանձնել է Արցախի հանրապետությունից ժամանած ժամանակավոր բնակություն հաստատած ընտանիքներին և ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը:

Taking into consideration the note (November 30, 2020) of the Minister of Environment of the Republic of Armenia, and the five-sided activities on the period of natural whitefish reproduction, in a bid to ensure the natural fish reproduction, on December 2020 and on January 2021, 5,153 whitefish (weighing 1,837 kg) were confiscated at Dilijan checkpoints, from the shores and water mirror area of Lake Sevan, due to joint supervision and preventive measures performed by the workers of “Sevan” Road Police, the Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources and the workers of  “Sevan” national park SNCO and the Police.
22 polyethylene fishing nets of 100m were withdrawn from Lake Sevan. The environmental damage caused to the fauna was 9,185,750 AMD.
The workers  of the Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources handed the confiscated fish to “Sevan Mental Health Center” CJSC, “Gavar” orphanage, “Dilijan children’s care and protection  boarding school”, Dilijan municipality, which handed them to temporarily resettled families from the Artsakh Republic and to the RA Ministry of Defense.