Հաշվի առնելով ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի 2020 թվականի նոյեմբերի 30-ի գրությունը և հնգակողմ միջոցառումների ծրագիրը` կապված «Սիգ» ձկնատեսակի ձվադրման ժամանակահատվածին, ձկների բնականոն վերարտադրությունն ապահովելու նպատակով 2020 թվականի դեկտեմբեր և 2021 թվականի հունվար ամիսներին՝ Սևանի ՃՈ, Դիլիջանի հենակետերում, Սևանա լճի ափամերձ և ջրային հայելու տարածքից, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և ոստիկանության աշխատակիցների համատեղ իրականացված վերահսկողական, կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում առգրավվել է 5.153 հատ (ընդհանուր քաշով 1.837 կգ) «Սիգ» տեսակի ձուկ:
Սևանա լճից դուրս է բերվել 22 հատ, յուրաքանչյուրը 100-ական մետր երկարությամբ պոլիէթիլենային ձկնորսական ցանց: Կենդանական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման չափը կազմել է 9.185.750 ՀՀ դրամ:
Առգրավված ձկները Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները հանձնել են «Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ, «Գավառի» մանկատուն, «Դիլիջանի» գիշերօթիկ դպրոց, Դիլիջանի քաղաքապետարան, որը հանձնել է Արցախի հանրապետությունից ժամանած ժամանակավոր բնակություն հաստատած ընտանիքներին և ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը:

Учитывая письмо министра окружающей среды РА от 30 ноября 2020 года и программу пятисторонних мероприятий, связанных с периодом нереста рыбы "Сиг", с целью обеспечения естественного воспроизводства рыб в декабре 2020 года и январе 2021 года, в результате совместных контрольных и профилактических мер, проведенных сотрудниками дорожной полиции Севана, Инспекционного органа охраны природы и недр, ГНКО "Национальный парк "Севан" и полиции было конфисковано 5,153 штук (в общем весе 1,837 кг) рыбы "Сиг".
Из озера Севан выведены 22 полиэтиленовые рыболовные сети длиной 100 метров. Размер возмещения ущерба, нанесенного животному миру, составил 9.185.750 драмов.
Конфискованные рыбы сотрудники Инспекционного органа охраны природы и недр передали ЗАО "Центр психического здоровья Севана", детский дом в Гаваре, школу-интернат "Дилижан", мэрию Дилижана, которая передала временно прибывшим в Армению арцахским семьям и Министерству обороны РА.