Նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը, ՇՄ նախարարության Անտառային կոմիտեի նախագահի ժ/պ Արթուր Պետրոսյանը, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժ/պ Պավել Ցուգունյանը, Հայաստանի Ազգային Ագրարային Համալսարանի ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Կարեն Մինասյանը, Ագրոնոմիական ֆակուլտետի դեկան Արմենակ Տեր-Գրիգորյանը, Անտառագիտության և ագրոէկոլոգիայի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Հասմիկ Խուրշուդյանն ու համալսարանի ուսանողներ հյուընկալվեցին Արագածոտնի մարզում «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի՝ Կարինի տնկարանում, որն հիմնադրամի առաջին տնկարանն է՝ հիմնված 1994 թվականին։ Ներկա էր նաև Արագածոտնի մարզպետ Դավիթ Գևորգյանը։
Իր ողջույնի խոսքում նախարար Պետրոսյանն ազդարարեց «10 միլիոն ծառ» նախաձեռնության 2021 թվականի ծառատունկերի մեկնարկի մասին և անդրադարձավ ծառ տնկելու ու անտառվերականգնման շնորհակալ գործին.
«Օրվա խորհուրդը մենք պայմանավորել ենք վերածննդի հետ։ Ծառ տնկելն ինքնին, բացի շնորհակալ գործից, հետպատերազմական վերականգնման այս շրջափուլում մեր ժողովրդի, պետության ու պետականության, Արցախի Հանրապետության համար նաև վերածննդի խորհուրդ ունի։Շրջակա միջավայրի նախարարությունն իր կարողությունների ամբողջական ներգրավմամբ, Կառավարության մյուս գերատեսչությունների հետ, մարզպետարանների օժանդակությամբ, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր համայնքների, ուսումնական հաստատությունների հետ համատեղ մտադիր է Հայաստանում և Արցախում տնկել 10 միլիոն ծառ»։
Նախարարը ներկայացրեց նախարարության կողմից նախատեսած ծառատունկերի ժամանակացույցը և խոսեց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվան հաջորդող օրը՝ ապրիլի 25-ին սպասվող համապետական ծառատունկի մասին, որի ժամանակ տնկվելու է 100,000 ծառ։
Այս ամենը միտված է ավելի լավ, կանաչ, խնամված ու պատասխանատու կառավարման ներքո շրջակա միջավայրի կայուն զարգացումն ապահովելու նախադրյալներ ստեղծելուն և արդյունավետ կառավարում իրականացնելուն։
Նախարարն անդրադարձ կատարեց Շրջակա միջավայրի նախարարության և Հայաստանի Ազգային Ագրարային Համալսարանի միջև կնքված հուշագրով ամրագրված փոխգործակցությանը, վերհաստատելով, որ անտառների արդյունավետ պահպանման, կառավարման ու զարգացման գործում կա երիտասարդ, հավակնոտ, առաջադեմ ու ինովատիվ հայացքների տեր,կարծրատիպեր կոտրող երիտասարդ մասնագետների կարիք։
««10 միլիոն ծառ» նախաձեռնությունը մեր երկու կառույցների միջև կնքված հուշագրի ու երկուստեք համագործակցության պատրաստակամության, բարի կամքի ու բարեկամության կյանքի կոչման համար լավագույն հնարավորությունն է,-ասաց նախարարը, հույս հայտնելով, որ համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմը կապահովի երիտասարդների էլ ավելի լայն ներգրավվածությունը գործընթացին,-ծառ տնկելը, խնամելը, ամենաշնորհակալ գործն է։ Յուրաքանչյուր մարդ, ով ծառ է տնկում ու խնամում շրջակա միջավայրի մի բաղադրիչ, հաստատապես լավ քաղաքացի է պետության համար»։
Ելույթներով հանդես եկան նաև Արագածոտնի մարզպետը և մյուս հյուրերը։
Միջոցառման առաջին մասի ավարտից հետո Շրջակա միջավայրի նախարարը և Արագածոտնի մարզպետը տնկարանի տարածքում խորհրդանշական ծառատունկ իրականացրեցին, որից հետո տնկարանի մասնագետների ուղեկցությամբ ուսանողների հետ շրջայց կատարեցին տարածքում՝ ծանոթանալով առկա հզորություններին և իրականացվող հսկայածավալ ծրագրերին։
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Արագածոտնի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Քուչակ գյուղի տարածքում տնկվեցին «10 միլիոն ծառ» նախաձեռնության 2021 թվականի ծառատունկերի մեկնարկն ազդարարող առաջին 1000 ծառերը։Ծառատունկն իրականացվեց «Հայանտառ»-ի աշխատակիցների գործուն աջակցությամբ, ովքեր ուսանողներին ներկայացրեցին ծառատունկի ողջ գործընթացը, կիսվեցին իրենց փորձով և օգնեցին ծառեր տնկել՝ դառնալով այդչափ կարևոր համահայկական վերածննդի նախաձեռնության մի մասնիկը։

Minister of Environment Romanos Petrosyan was in Aragatsotn region, where the tree planting of 2021 "10 million trees" pan-Armenian initiative was officially launched.
Minister Romanos Petrosyan, Acting Chairman of the Committee of Forest of the Ministry of Environment Artur Petrosyan, Acting Director of "ArmForest" SNCO Pavel Tsugunyan, Vice-Rector for Academic Affairs of Armenian National Agrarian University Karen Minasyan, Dean of Faculty of Agronomy Armenak Ter-Grigoryan, Acting Head of the Chair of Forestry and Agroecology Hasmik Khurshudyan and university students were hosted at ATP's Karin Nursery in Aragatsotn Region, which is the first nursery of the foundation, founded in 1994. Aragatsotn Region Governor Davit Gevorgyan, was, too present.
In his opening remarks, Minister Petrosyan declared the launch of tree planting of 2021 "10 million trees" initiative, referred to the thankful deed of planting trees and reforestation: "The day is symbolized as renaissance. Planting a tree itself is both the thankful deed, and symbolizes revival for our people, state and statehood as well as for the Artsakh Republic in this post-war reconstruction period. The Ministry of Environment with the full-fledged involvement of its capacities in collaboration with government state agencies, with the support of regional administrations, all communities and educational institutions of the Republic of Armenia intends to plant 10 million trees in Armenia and Artsakh''.
The Minister presented the schedule of tree planting envisaged by the Ministry, spoke about the nationwide tree planting expected on April 25, the day after the Armenian Genocide Victims Remembrance Day , during which 100.000 trees will be planted.
All this is directed to creating the preconditions for ensuring the sustainable development of the environment under better, green, clear-cut and responsible management, and for fulfilment of efficient management.
The Minister referred to the cooperation stipulated in the memorandum signed by the Ministry of Environment and Armenian National Agrarian University , reaffirming that there is a need for young, ambitious, progressive and innovative young specialists, those breaking stereotypes in the productive preservation, management and development of forests.
“The 10 million trees initiative is the best opportunity for a memorandum of cooperation signed between our two agencies and for mutual cooperation, goodwill and friendship: '' stated the Minister, expressing hope that the university's faculty would ensure even greater involvement of young people in the process: '' Tree planting, and caring is the most thankful deed. Each person who plants a tree and takes care of a component of the environment is fairly a good citizen for the state."
Aragatsotn Region Governor and the other guests made speeches.
After the end of the first part of the event, the Minister of Environment and Aragatsotn Region Governor supervised a symbolic tree planting in the area of the nursery, afterwards they toured the area with students accompanied by nursery specialists, getting acquainted with the existing capacities and large-scale programs.
The first 1000 trees announcing the launch of 2021 "10 million trees" initiative were planted in the area of Kuchak village of "Aragatsotn Forestry" branch of "ArmForest" SNCO. The tree planting was effected with the active backing of the staff of "ArmForest", who introduced the students to the whole process of tree planting, shared their experience, helped to plant trees, becoming a part of similar important pan-Armenian revival initiative.