«Լիլի Արման» ՍՊ ընկերության Արմավիրի մարզի Արազիի ավազի հանքավայրի բացահանքերից օգտակար հանածոյի արդյունահանման փոփոխված նախագծի վերաբերյալ
<<Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին>> ՀՀ օրենքի /21.06.2014թ. Հ0-110-Ն/ և ՀՀ կառավարության 19.11.2014թ. N 1325-Ն որոշման հավելվածի համաձայն, 2020թ. մայիսի 18-ին ժամը 11:30-ին, Արմավիրի մարզի Արաքսի /Վաղարշապատ/ համայնքապետարանի շենքում տեղի կունենան «Լիլի Արման» ՍՊ ընկերության Արմավիրի մարզի Արազիի ավազի հանքավայրի բացահանքերից օգտակար հանածոյի արդյունահանման փոփոխված նախագծի՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկումները (2-րդ փուլ):

Public reviews will be held over the revised draft of mineral prospecting of open pits of Arazi sand mine, submitted by "Lili Arman" LLC
In accordance with the RA law on "Environmental Impact Assessment and Expertise" /21.06.2014 HO-110-N/ as well as the defined order of Annex of the GoA (19.11.2014) N1325-N decree on May 18, at 15:00, public reviews will be held in Araks (Vagharshapat) community administration, Armavir Region, over the revised draft of mineral prospecting of open pits of Arazi sand mine, submitted by "Lili Arman" LLC - the pre-assessment bid on environmental impact (Phase II).
The project documents can be found in the Ministry of Environment official website (www.mnp.am), “Environmental Impact Expertise Center” SNCO (1/3 Buzand, Yerevan).