«Աշտարակ ձու» ՍՊԸ-ի ընկերության տարածքում թափոնների այրման վառարանի (հրկիզարան) կառուցման վերաբերյալ
<<Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին>> ՀՀ Օրենքով (21.06.2014թ. Հ0-110-Ն), ինչպես նաև ՀՀ կառավարության 19.11.2014թ. N 1325-Ն որոշմամբ սահմանված 2020թ. փետրվարի 24-ին, ժամը 12-00-ին Արագածոտնի մարզի Աղձքի համայնքապետարանում տեղի կունանան «Աշտարակ ձու» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված՝ ընկերության տարածքում թափոնների այրման վառարանի (հրկիզարան) կառուցման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվության վերաբերյալ հանրային ծանուցում և քննարկումներ (4-րդ քննարկում) :

Public reviews will be held over the construction of the waste incinerator in the area of “Ashtarak Dzu” LLC
In accordance with the RA law on "Environmental Impact Assessment and Expertise" /21.06.2014 HO-110-N/ as well as the defined order of Annex of the GoA (19.11.2014) N1325-N decree, on February 24, at 12:00, public notification and reviews will be held in Aghdzk community administration, Aragatsotn region, over the preliminary evaluation bid on environmental impact of the construction of the waste incinerator in the area of the organization, submitted by “Ashtarak Dzu” LLC (Public review IV).
The project documents can be found in the RA “Environmental Impact Expertise Center” SNCO (1/3 Buzand, Yerevan), the RA Ministry of Nature Protection official website (www.mnp.am), (tel. 011/22-02-17).