«Ջերմուկ Գրուպ» ՓԲԸ-ի Կենտրոն վարչական շրջան, Արշակունյաց պողոտա հ.18, հ.18/4, հ.18/5, հ.18/10, հ.18/12 և հ.18/16 հասցեներում նախատեսվող բազմաֆունկցիոնալ համալիրի վերաբերյալ
«Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի /21.06.2014թ. Հ0-110-Ն/ և ՀՀ կառավարության 19.11.2014թ. N 1325-Ն որոշման սահմանված կարգով, 2020թ. փետրվարի 3-ին, ժամը 11:00-ին Երևան քաղաքի Արշակունյաց փողոց 18/7 հասցեում տեղի կունենա «Ջերմուկ Գրուպ» ՓԲԸ-ի Կենտրոն վարչական շրջան, Արշակունյաց պողոտա հ.18, հ.18/4, հ.18/5, հ.18/10, հ.18/12 և հ.18/16 հասցեներում նախատեսվող բազմաֆունկցիոնալ համալիրի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկումներ /երկրորդ փուլ/:

Public reviews will be held over the construction of the multi-functional complex envisaged in 18, 18/4, 18/5, 18/10, 18/12 and 18/16 Arshakunyac Avenue, Kentron administrative district, Yerevan, submitted by “Jermuk Group” CJSC
In accordance with the RA law on "Environmental Impact Assessment and Expertise" /21.06.2014 HO-110-N/ as well as the defined order of Annex of the GoA (19.11.2014) N1325-N decree, on February 3, at 12:00, public reviews will be held in 18/7 Arshakunyac, Yerevan, over the pre-assessment bid on environmental impact of the construction of the multi-functional complex envisaged in 18, 18/4, 18/5, 18/10, 18/12 and 18/16  Arshakunyac Avenue, Kentron administrative district, Yerevan, submitted by “Jermuk Group” CJSC (Phase II).