Հիմք ընդունելով «Սևանա լճի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 15-րդ հոդվածի «գ» կետը՝ հաստատվել է Կառավարության 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ի «Սևանա լճում ձկան և խեցգետնի պաշարների վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման, ինչպես նաև դրանց պաշարների որոշման, ձկան և խեցգետնի արդյունագործական որսի քանակների, ձևերի և կազմակերպման կարգը սահմանելու մասին» N 1667-Ն որոշումը:
Ղեկավարվելով «Սևանա լճի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «դ» և Կառավարության 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ի N 1667-Ն որոշման N 1 հավելվածի 3-րդ կետի 2-րդ ենթակետերով, Կառավարության 2020 թվականի հունիսի 18-ի N 1021-Լ որոշմամբ փոփոխություններ են կատարվել Կառավարության 2019 թվականի սեպտեմբերի 30-ի N1293-Լ որոշման մեջ, որի հավելվածով սահմանվել են Սևանա լճում ձկան արդյունագործական որսի տարեկան առավելագույն չափաքանակները և արդյունագործական որսի որակի բնութագրերը։
Համաձայն Կառավարության 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ի N 1667-Ն որոշման 7.1. կետի՝ Սևանա լճում սիգ ձկնատեսակի արդյունագործական նպատակներով որս իրականացնել ցանկացողները 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում կարող են ներկայացնել պայմանագիր կնքելու մասին հայտ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերում՝ ըստ ներկայացված ժամանակացույցի:

ВЫДАЧА ЛИЦЕНЗИЙ НА ПРОМЫШЛЕННЫЙ ВЫЛОВ СИГА В ОЗЕРЕ СЕВАН
Принимая за основу пункт "в" 15 статьи закона Республики Армения "Об озере Севан", утверждено решение Правительства от 21 ноября 2019 года N 1667- Ն "Об установлении порядка восстановления, хранения, воспроизводства запасов рыбы и раков в озере Севан, а также определения их запасов, количества, форм и организации промысловой ловли рыбы и раков".
Руководствуясь подпунктами "г" 3 части 13 статьи закона Республики Армения "об озере Севан" и 2 пункта 3 Приложения N 1 к решению правительства N 1667-Ն от 21 ноября 2019 года, постановлением Правительства N 1021-Լ от 18 июня 2020 года были внесены изменения в постановление правительства N1293-Լ от 30 сентября 2019 года, приложением к которому установлены максимальные годовые нормы промысловой ловли рыбы в озере Севан и характеристики качества.
Согласно пункту 7.1 постановления Правительства от 21 ноября 2019 года N 1667-Н, желающие осуществить ловля сига в промысловых целях на озере Севан в течение 10 рабочих дней могут представить заявку на заключение договора в филиалах ГНКО "Национальный парк "Севан" согласно представленному графику.