Հիմք ընդունելով «Սևանա լճի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 15-րդ հոդվածի «գ» կետը՝ հաստատվել է Կառավարության 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ի «Սևանա լճում ձկան և խեցգետնի պաշարների վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման, ինչպես նաև դրանց պաշարների որոշման, ձկան և խեցգետնի արդյունագործական որսի քանակների, ձևերի և կազմակերպման կարգը սահմանելու մասին» N 1667-Ն որոշումը:
Ղեկավարվելով «Սևանա լճի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «դ» և Կառավարության 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ի N 1667-Ն որոշման N 1 հավելվածի 3-րդ կետի 2-րդ ենթակետերով, Կառավարության 2020 թվականի հունիսի 18-ի N 1021-Լ որոշմամբ փոփոխություններ են կատարվել Կառավարության 2019 թվականի սեպտեմբերի 30-ի N1293-Լ որոշման մեջ, որի հավելվածով սահմանվել են Սևանա լճում ձկան արդյունագործական որսի տարեկան առավելագույն չափաքանակները և արդյունագործական որսի որակի բնութագրերը։
Համաձայն Կառավարության 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ի N 1667-Ն որոշման 7.1. կետի՝ Սևանա լճում սիգ ձկնատեսակի արդյունագործական նպատակներով որս իրականացնել ցանկացողները 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում կարող են ներկայացնել պայմանագիր կնքելու մասին հայտ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերում՝ ըստ ներկայացված ժամանակացույցի:

On the bases of “գ” point of the 15th Article of the RA law on “ Lake Sevan”, the Government approved N 1667 decree ( November 21, 2019) on “Restoration, preservation, reproduction of fish and crayfish stocks in Lake Sevan, as well as determination of their stocks, defining amounts, forms and the order of organization of industrial fishing of fish and crayfish”.
Guided by “դ” subpoint of the 3rd paragraph of the 13th Article of the RA law on “Lake Sevan”, and the 2nd subpoint of the 3rd point of N 1 Annex of the the GoA (November 21, 2019) N 1667-N decree, by the 1021-L decree of the GoA ( 18 June, 2020), there were made amendments to the N1293-L decree of the GoA (September 30, 2019), with the Annex of which the maximum annual amounts in Lake Sevan and the characteristics of the quality of industrial fishing were established.
According to the 7.1. point of N 1667- Ն (November 21, 2019) decree of the GoA, those wishing to fish whitefish in Lake Sevan for industrial purposes can submit a contract bidding within 10 working days to the branches of “Sevan” NP SNCO, according to the submitted schedule.