Մեկնարկել են Հայաստանի Հանրապետության բարձրադիր գոտիներում գետերի առափնյա հատվածների ծառատնկման և ցանկապատման աշխատանքները
Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունվել է «Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման տասնհինգերորդ միջոցառմամբ սահմանված աշխատանքների կազմակերպման և իրականացման ու շահառուներին գումարի տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը։
Աշխատանքները համակարգում են շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը և «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը։
Գետերի, համապատասխան համայնքների (այդ թվում՝ բնակավայրի) ցանկն՝ ըստ պատասխանատու կազմակերպությունների սահմանվում է համաձայն ձև N1-ի։
Աշխատանքներին մասնակցել ցանկացողները մինչև ՄԱՅԻՍԻ 20 պետք է ներկայացնեն հայտ՝ համաձայն  ձև N2-ի ։
Աշխատանքներին կարող են մասնակցել կազմակերպություններ և անհատ ձեռնարկատերեր՝ ներկայացնելով հայտ՝ համաձայն ձև N3-ի։
Հայտերի գնահատման փուլում առաջնահերթությունը տրվում է ծառատնկման ենթակա գետերին հարակից համայնքների բնակիչներին:
Հայտը բավարարելու դեպքում 3-օրյա ժամկետում դիմողը կստանա տեղեկատվություն՝ աշխատանքների իրականացման պայմանագրի կնքման ամսաթվի, ժամի, վայրի վերաբերյալ։
Հայտերը կարող եք ներկայացնել էլեկտրոնային փոստի միջոցով կամ առձեռն։
info@hayantar.am, հեռ. 055 65-04-22 («Հայանտառ» ՊՈԱԿ)
info@armeniatree.org հեռ.010 44-74-01 («Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամ)
sona.kalantaryan@fpwc.org հեռ. 077 11-02-60 (Վայրի բնության և մշակութային  արժեքների պահպանման հիմնադրամ):
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2020 թվականի մայիսի 20-ը։
Ծառատնկման աշխատանքների իրականացման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2020 թվականի մայիսի 31-ը։
Ցանկապատման աշխատանքների իրականացման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2020 թվականի հուլիսի 31-ը։
Անհրաժեշտ տեղեկատվություն
Ծառատնկման աշխատանքներն իրականացվում են գետերի ափամերձ տարածքներում աճող տեղական տեսակի ուռենու կտրոնների՝ հողի մեջ տնկման եղանակով։ Կտրոնները պետք է լինեն 25-40սմ երկարությամբ, 0,5-2սմ տրամագծով, ունենան առնվազն 4 աչքաբողբոջ: Կտրոնները հողի մեջ տնկվում են աճման ուղղությամբ, երկու երրորդով, այնպես որ 2 աչքաբողբոջ մնա հողից դուրս:

На сегодняшнем заседании правительства было принято решение "Об организации и осуществлении работ, установленных пятнадцатым мероприятием по нейтрализации социальных последствий коронавируса и об утверждении порядка предоставления денег бенефициарам".
Работы координируют ГНКО "Армлес" Лесного комитета Министерства окружающей среды, Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей и Благотворительный фонд "Эй Ти Пи".
Список рек и соответствующих общин (в том числе населенные пункты) по ответственным организациям определяется в соответствии с формой N1.
Желающие принять участие в работах должны подать заявку до 20 МАЯ, согласно форме N2.
В работе могут участвовать организации и частные предприниматели, подав заявку согласно форме N3.
На этапе оценки заявок приоритет отдается жителям общин, прилегающих к рекам, подлежащим посадке деревьев.
Если заявка будет одобрена, то заявитель в течение 3 дней получит информацию о дате, времени и месте подписания договора.
Заявки могут быть поданы по электронной почте или лично.
info@hayantar.am, тел.: 055 65-04-22 (ГНКО«Армлес)
info@armeniatree.org, тел.: 010 44-74-01 (Благотворительный фонд "Эй Ти Пи")
sona.kalantaryan@fpwc.org, тел.: 077 11-02-60 (Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей).
Крайний срок подачи заявок - 20 мая 2020 года.
Крайний срок проведения работ по посадке деревьев устанавливается 31 мая 2020 года.
Крайний срок осуществления работ по ограждению устанавливается 31 июля 2020 года.
Необходимая информация
Работы по посадке деревьев осуществляются путем посадки саженцев местного сорта ивы, растущие вдоль берегов рек. Саженцы должны быть длиной от 25 до 40 см, диаметром от 0,5 до 2 см, иметь не менее 4 почек. Саженцы высаживают в почву по направлению роста, на две трети, так что 2 почки остаются вне почвы.