Մեկնարկել են Հայաստանի Հանրապետության բարձրադիր գոտիներում գետերի առափնյա հատվածների ծառատնկման և ցանկապատման աշխատանքները
Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունվել է «Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման տասնհինգերորդ միջոցառմամբ սահմանված աշխատանքների կազմակերպման և իրականացման ու շահառուներին գումարի տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը։
Աշխատանքները համակարգում են շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը և «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը։
Գետերի, համապատասխան համայնքների (այդ թվում՝ բնակավայրի) ցանկն՝ ըստ պատասխանատու կազմակերպությունների սահմանվում է համաձայն ձև N1-ի։
Աշխատանքներին մասնակցել ցանկացողները մինչև ՄԱՅԻՍԻ 20 պետք է ներկայացնեն հայտ՝ համաձայն  ձև N2-ի ։
Աշխատանքներին կարող են մասնակցել կազմակերպություններ և անհատ ձեռնարկատերեր՝ ներկայացնելով հայտ՝ համաձայն ձև N3-ի։
Հայտերի գնահատման փուլում առաջնահերթությունը տրվում է ծառատնկման ենթակա գետերին հարակից համայնքների բնակիչներին:
Հայտը բավարարելու դեպքում 3-օրյա ժամկետում դիմողը կստանա տեղեկատվություն՝ աշխատանքների իրականացման պայմանագրի կնքման ամսաթվի, ժամի, վայրի վերաբերյալ։
Հայտերը կարող եք ներկայացնել էլեկտրոնային փոստի միջոցով կամ առձեռն։
info@hayantar.am, հեռ. 055 65-04-22 («Հայանտառ» ՊՈԱԿ)
info@armeniatree.org հեռ.010 44-74-01 («Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամ)
sona.kalantaryan@fpwc.org հեռ. 077 11-02-60 (Վայրի բնության և մշակութային  արժեքների պահպանման հիմնադրամ):
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2020 թվականի մայիսի 20-ը։
Ծառատնկման աշխատանքների իրականացման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2020 թվականի մայիսի 31-ը։
Ցանկապատման աշխատանքների իրականացման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2020 թվականի հուլիսի 31-ը։
Անհրաժեշտ տեղեկատվություն
Ծառատնկման աշխատանքներն իրականացվում են գետերի ափամերձ տարածքներում աճող տեղական տեսակի ուռենու կտրոնների՝ հողի մեջ տնկման եղանակով։ Կտրոնները պետք է լինեն 25-40սմ երկարությամբ, 0,5-2սմ տրամագծով, ունենան առնվազն 4 աչքաբողբոջ: Կտրոնները հողի մեջ տնկվում են աճման ուղղությամբ, երկու երրորդով, այնպես որ 2 աչքաբողբոջ մնա հողից դուրս:

The decree on “Organizing and implementing the activities and approving the order of providing funding for beneficiaries under the fifteenth program to curb the adverse economic impact of COVID-19” was adopted at today's Cabinet meeting.
The works are coordinated by “Hayantar” SNCO of the Committee of Forest of the Ministry of Environment, Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), and Armenia Tree Project Charitable Foundation (ATP).
The list of rivers and relevant communities (including settlements) is defined by the responsible organizations in accordance with form N1.
Those wishing to participate in the works must submit an application by May 20, according to form N2.
Organizations and individual entrepreneurs can participate in the activities, by submitting an application in accordance with form N3.
In the approval phase of applications, priority is given to the residents of the communities adjacent to rivers subject to tree planting.
If the application is approved, the applicant will receive information within 3 days on the date, time and place of signing the contract.
Applications can be submitted by e-mail or in person.
info@hayantar.am, tel.: 055 65-04-22 (“Hayantar” SNCO)
info@armeniatree.org, tel.: 010 44-74-01 (ATP Charitable Foundation)
sona.kalantaryan@fpwc.org, tel.: 077 11-02-60 (Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets).
The deadline for applications is May 20, 2020.
The deadline for tree planting is May 31, 2020.
The deadline for fencing activities is July 31, 2020.
Required information:
Tree planting activities are supervised through local willow cuttings which grow along the riverbanks, by planting them in the soil. The cuttings should be 25-40 cm long, 0.5-2 cm diameter and have at least 4 buds. The cuttings are planted in the soil in the direction of growth, two-thirds, so that 2 buds remain out of the soil.