Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի պատրաստվածության աջակցության ծրագրի համար իրականացնող գործընկերոջ ընտրության վերաբերյալ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Նախաբան
Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարությունը, հանդիսանալով Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի ազգային լիազորված մարմին,  հիմնադրամի կողմից մինչև 700 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում հրավիրում է ՀՀ-ում արտոնագրված բանկերին և ոչ բանկային ֆինանսական հաստատություններին միանալ ծրագրին, որպես իրականացնող գործընկեր։ Ծրագրով նախատեսվում է աջակցել  Հայաստանում «կանաչ» ֆինանսական գործիքների կիրառմանը։ Մասնավորապես, դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում իրականացվելու են հետևյալ միջոցառումները.
1.  Ներկա իրավիճակի դիտարկում և միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրություն;
2. Կարգավորիչ դաշտի գնահատում և, հիմնված միջազգային լավագույն փորձի վրա, առաջարկությունների փաթեթի նախագծում;
3. Մեթոդաբանական ուղեցույցների մշակում, տարածում և ֆինանսա-բանկային համակարգի շահագրգիռ ներկայացուցիչների (այդ թվում ոչ բանկային ֆինանսական կազմակերպությունների) համար կարողությունների հզորացում;
4. Մասնավոր հատվածի հետ շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում կլիմայի մեղմման ու հարմարվողականության բարձրացման ներդրումային ծրագրերի բացահայտում;
5. 1-4 կետերում նշված միջոցառումների իրականացման արդյունքում համապարփակ «կանաչ» ֆինանսական ճանապարհային քարտեզի մշակում։
Գործընկերոջ նկարագիրը
Նշված միջոցառումների իրականացման համար շրջակա միջավայրի նախարարությունը նախատեսում է ընտրել ՀՀ-ում արտոնագրված բանկերից և ոչ բանկային ֆինանսական հաստատություններից գործընկեր։ Շահագրգիռ կազմակերպությունները մինչև սույն թվականի օգոստոսի 21-ը շրջակա միջավայրի նախարարություն (min_ecology@mnp.am) պետք է ներկայացնեն հետաքրքրությունների մասին նամակ, որին պետք է կցված լինի տեղեկատվություն հավակնորդի կողմից նախկինում իրականացված «կանաչ» ծրագրերի վերաբերյալ, մեթոդաբանական մոտեցումներ ծրագրի կազմակերպման վերաբերյալ, ինչպես նաև կազմակերպության կողմից պատասխանատու աշխատակիցների ինքնակենսագրություններ («կանաչ» ֆինանսավորման բնագավառում վերջիններիս փորձառության մանրամասն նկարագրմամբ)։
Գործընկերոջ ընտրություն
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն իրականացնող գործընկերոջ ընտրության վերաբերյալ կտեղեկացնի մինչև սույն թվականի օգոստոսի 31-ը։

ОБЪЯВЛЕНИЕ o выборе партнера, осуществляющий программу поддержки готовности фонда зеленого климата
Министерство окружающей среды Республики Армения, являясь национальным уполномоченным органом Фонда зеленого климата, в рамках грантовой программы в размере до 700 тысяч долларов приглашает лицензированные в РА банки и другие финансовые учреждения присоединиться к программе в качестве осуществляющего партнера. Целью этой программы является содействие применению в Армении «зеленых» финансовых инструментов. В частности, в рамках грантовой программы планируется осуществить следующие мероприятия:
1.    Рассмотрение нынешней ситуации и изучение лучшего международного опыта;
2.    Оценка регулирующего поля и, основываясь на лучшем международном опыте, проектировка пакета предложений;
3.    Разработка, распространение методологических руководств и усиление возможностей для заинтересованных представителей  финансово-банковской системы (в том числе других финансовых организаций);
4.    Раскрытие инвестиционных программ по смягчению климата и повышению адаптации в результате заинтересованных обсуждений  с частным сектором;
5.    Разработка всеобъемлющей «зеленой» финансовой дорожной карты в результате осуществления мероприятий, указанных в  пунктах 1-4.
Описание партнера
Для осуществления указанных мероприятий Министерство окружающей среды планирует выбрать партнера из лицензированных банков и других финансовых учреждений в Армении. Заинтересованные организации до 17 августа нынешнего года должны представить в Министерство окружающей среды письмо о заинтересованности (min_ecology@mnp.am), к которому должна быть приложена информация о ранее реализованных претендентом «зеленых» программах, методологические подходы по организации программы, а также автобиографии ответственных сотрудников организации (с подробным описанием их опыта в области «зеленого» финансирования).