Ղեկավարվելով ՀՀ բնապահպանության նախարարի 2016թ․ հոկտեմբերի 24-ի N 283-Ա հրամանի N2 հավելվածի դրույթներով` ՀՀ բնապահպանության նախարարությունն իրականացնում է ՀՀ բնապահպանության նախարարին կից հասարակական խորհդի/այսուհետ` խորհուրդ/ կազմի ռոտացիա:
Խորհրդի կազմում ընդգրկվել ցանկացող կազմակերպությունները/իրենց թեկնածուի վերաբերյալ/ և ֆիզիկական անձինք կարող են ներկայացնել դիմում Խորհրդի նախագահ Արծվիկ Մինասյանի անունով: Դիմումին կից ներկայացվում է Խորհրդի կազմում ընդգրկվելու նախատեսված պահանջների համապատասխանությունը հիմնավորող տեղեկատվություն և փաստաթղթեր /Կանոնադրություն, գործունեության վերաբերյալ տեղեկանքներ և այլն/: Դիմումներն ընդունվում են մինչև 2018թ. հունվարի 31-ը` press@mnp.am էլհասցեով, կամ բերել Հանրապետության հրապարակ, կառավարական 3-րդ շենք, առաջին հարկ, ՀՀ ԲՆ տեղեկատվական 8-րդ պատուհան:
Խորհրդի կազմում կարող են ընդգրկվել հասարակական կազմակերպություններ, զանգվածային լրատվության միջոցներ, ազգային փոքրամասնություններ ներկայացնող կազմակերպություններ, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ անձինք, որոնց գործունեության բնույթը համընկնում է Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարության գործունեության հիմնական ուղղություններին, բնապահպանության ոլորտում ունեն առնվազն 2 տարվա մասնագիտական փորձառություն (իրականացրել կամ մասնակցել են ոլորտին առնչվող ծրագրերի, փորձագիտական աշխատանքների իրականացմանը, ունեն ոլորտին առնչվող հրապարակումներ, մասնակցել են նախարարության կողմից ձևավորված աշխատանքային խմբերի, հանձնաժողովների աշխատանքներին, ոլորտին առնչվող հարցերով համագործակցել են միջազգային կազմակերպությունների հետ և այլն) և որոնց մասնակցությունը Խորհրդի աշխատանքներին կարող է նպաստել Խորհրդի առջև դրված խնդիրների և նպատակների առավել արդյունավետ իրականացմանը: Խորհրդի կազմում չեն կարող ընդգրկվել այն անձինք կամ կազմակերպությունները, ովքեր տվյալ պահին ֆինանսավորում են (դրամաշնորհ կամ ծառայությունների մատուցում՝ «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն) ստանում ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից: Խորհրդի կազմում ընդգրկվող կազմակերպություններին Խորհրդում ներկայացնում են վերջիններիս կողմից լիազորված անձինք:
Հասարակական խորհրդի աշխատակարգին կարելի է ծանոթանալ ՀՀ բնապահպանության նախարարության պաշտոնական կայքում http://mnp.am/am/pages/139 զետեղված 24.10.2016թ. N283-Ա հրամանից։

Guided by the provisions of N2 Annex of N283-A Order of the Minister of Nature Protection of the Republic of Armenia (October 24, 2016), the Ministry of Nature Protection of RA implements the staff rotation of the Public Council (hereinafter the Council) attached to the RA Minister of Nature Protection.
Organizations (relating to their candidates) and individuals wishing to be incorporated in the Council can submit an application in the name of Chairman of Council Artsvik Minasyan. The information and documents justifying the compliance of the requirements envisaged for taking in the Council shall be attached to the application (Charter, references on activities and etc.).
Applications will be accepted until January 31, 2018, via e-mail: press@mnp.am or you can submit them to the 8th information window of the RA MNP, first floor, Government Building 3, Republic Square.
The Council's staffing may include non-governmental organizations, mass media means, organizations representing national minorities, as well as other stakeholders whose activities coincide with guiding directions of activities of the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia, have at least 2 years of executive experience in nature protection sphere (accomplished or participated in sectorial projects, expertise work fulfillment, have publications over environmental protection, had a participation in the working groups set up by the Ministry, works of panels, cooperated with international organizations towards environmental concerns and etc.) and participation of the latter can make a contribution to efficiently addressing the issues the Council faces and realizing the objectives.
The Council's staffing may not include individuals or organizations that are presently funded (grants or delivery of services in accordance with the RA law on ''Procurements'') by the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia. The individuals authorized by the organizations to be included in the Council shall introduce them in the Council.
The working schedule of the Public Council can be found in the RA Ministry of Nature Protection official website, posted on http://mnp.am/en/pages/139, N283-A Order (24.10.2016)