Ղեկավարվելով ՀՀ բնապահպանության նախարարի 2016թ․ հոկտեմբերի 24-ի N 283-Ա հրամանի N2 հավելվածի դրույթներով` ՀՀ բնապահպանության նախարարությունն իրականացնում է ՀՀ բնապահպանության նախարարին կից հասարակական խորհդի/այսուհետ` խորհուրդ/ կազմի ռոտացիա:
Խորհրդի կազմում ընդգրկվել ցանկացող կազմակերպությունները/իրենց թեկնածուի վերաբերյալ/ և ֆիզիկական անձինք կարող են ներկայացնել դիմում Խորհրդի նախագահ Արծվիկ Մինասյանի անունով: Դիմումին կից ներկայացվում է Խորհրդի կազմում ընդգրկվելու նախատեսված պահանջների համապատասխանությունը հիմնավորող տեղեկատվություն և փաստաթղթեր /Կանոնադրություն, գործունեության վերաբերյալ տեղեկանքներ և այլն/: Դիմումներն ընդունվում են մինչև 2018թ. հունվարի 31-ը` press@mnp.am էլհասցեով, կամ բերել Հանրապետության հրապարակ, կառավարական 3-րդ շենք, առաջին հարկ, ՀՀ ԲՆ տեղեկատվական 8-րդ պատուհան:
Խորհրդի կազմում կարող են ընդգրկվել հասարակական կազմակերպություններ, զանգվածային լրատվության միջոցներ, ազգային փոքրամասնություններ ներկայացնող կազմակերպություններ, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ անձինք, որոնց գործունեության բնույթը համընկնում է Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարության գործունեության հիմնական ուղղություններին, բնապահպանության ոլորտում ունեն առնվազն 2 տարվա մասնագիտական փորձառություն (իրականացրել կամ մասնակցել են ոլորտին առնչվող ծրագրերի, փորձագիտական աշխատանքների իրականացմանը, ունեն ոլորտին առնչվող հրապարակումներ, մասնակցել են նախարարության կողմից ձևավորված աշխատանքային խմբերի, հանձնաժողովների աշխատանքներին, ոլորտին առնչվող հարցերով համագործակցել են միջազգային կազմակերպությունների հետ և այլն) և որոնց մասնակցությունը Խորհրդի աշխատանքներին կարող է նպաստել Խորհրդի առջև դրված խնդիրների և նպատակների առավել արդյունավետ իրականացմանը: Խորհրդի կազմում չեն կարող ընդգրկվել այն անձինք կամ կազմակերպությունները, ովքեր տվյալ պահին ֆինանսավորում են (դրամաշնորհ կամ ծառայությունների մատուցում՝ «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն) ստանում ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից: Խորհրդի կազմում ընդգրկվող կազմակերպություններին Խորհրդում ներկայացնում են վերջիններիս կողմից լիազորված անձինք:
Հասարակական խորհրդի աշխատակարգին կարելի է ծանոթանալ ՀՀ բնապահպանության նախարարության պաշտոնական կայքում http://mnp.am/am/pages/139 զետեղված 24.10.2016թ. N283-Ա հրամանից։

Объявление о ротации состава Общественного совета при Министре охраны природы РА
Руководствуясь положениями приложения N2 приказа министра охраны природы № 283-Ա от 24 октября 2016 года  Министерство охраны природы РА осуществляет ротацию состава Общественного совета / в дальнейшем Совет/ при министре охраны природы РА.
Организации, желающие быть включенными в состав Совета/ о своем кандидате/ и физические лица, могут подать заявление на имя председателя Совета Арцвика Минасяна. К заявке прилагается информация, подтверждающая соответствие с требованиями для включения в состав Совета и документы /Устав, справки о деятельности и т.д./. Заявки принимаются до 31 января 2018 года, их можно выслать по электронной почте press@mnp.am или доставить по адресу:  площадь Республики, 3-е здание Правительства, первый этаж, информационное 8-ое окно (Министерство охраны природы РА).
В состав совета могут быть включены общественные организации, средства массовой информации, организации, представляющие национальные меньшинства, а также другие заинтересованные лица, деятельность которых совпадает с основной деятельностью Министерства охраны природы РА, имеющие как минимум 2 года профессионального опыта в области охраны окружающей среды (реализовали  или принимали участие в рабочих группах созданных в министерстве, в программах экологической сферы, в реализации экспертных работ, имеют публикации в данной сфере, в работе комитетов, сотрудничали с международными организациями по вопросам, связанным с экологией и т.д.) и участие которых в работе Совета может способствовать более эффективному осуществлению целей и задач Совета. В состав Совета не могут быть включены лица или организации, которые на данный момент финансируются Министерством охраны природы РА (грант или оказание услуги в соответствии с законом РА «О закупках»). Организации, включенные в состав Совета представляют ими уполномоченные лица.
Информацию о порядке работы Общественного совета можно найти на официальном сайте Министерства охраны природы РА /http://mnp.am/am/pages/139/  ( приказ N 283- Ա от 24.10.2016).