Մշակվում է ոռոգման նպատակով <<Արարատ>> ՋՕԸ-ի` համայնքների 4880.0 հա հողատարածքի ոռոգման համար ջրառների ջրօգտագործման թույլտվությունների նախագծերը
ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության կողմից ՀՀ ջրային օրենսգրքի և ՀՀ կառավարության 07.03.03թ. N217 –Ն և . N218-Ն որոշումների պահանջների համաձայն, մշակվում է ոռոգման նպատակով <<Արարատ>> ՋՕԸ-ի՝ Լուսառատ – 16.88 լ/վրկ, Ոսկետափ- 242.78 լ/վրկ, Այգավան-322.25 լ/վրկ, Ավշար-239.78 լ/վրկ, Արարատ –282.63 լ/վրկ և Սուրենավան -89.79 լ/վրկ ջրաքանակներով համայնքներում խորքային հորերից 1090.0 հա հողատարածքի ստորերկրյա ջրառի, ինչպես նաև ջրհան կայաններից մակերևութային ջրառի՝ Լուսառատ – 428.15 լ/վրկ, Ոսկետափ- 456.56 լ/վրկ, Եղեգնավան-328.75 լ/վրկ, Այգավան-360.63 լ/վրկ, Ավշար-388.82 լ/վրկ, Նոյակերտ-469.86 լ/վրկ և 148.41 լ/վրկ, Արարատ –353.33 լ/վրկ և 181.07 լ/վրկ, Արմաշ-485.27 լ/վրկ և 275.28 լ/վրկ, Սուրենավան -582.99 լ/վրկ և 211.23 լ/վրկ, Երասխ-421.47 լ/վրկ և Պ. Սևակ- 229.15 լ/վրկ ջրաքանակներով համայնքների 4880.0 հա հողատարածքի ոռոգման համար ջրառների ջրօգտագործման թույլտվությունների նախագծերը:
Ծանուցմամբ ներկայացրած փաստաթղթի նախագծի նախնական տարբերակի վերաբերյալ դիտողություններ և առաջարկություններ ներկայացնելու դեպքում փաստաթղթի քննարկումը տեղի կունենա 2017 թվականի փետրվարի 9-ին ժամը 1600 ին, Կառավարական 3-րդ տուն, 5-րդ հարկ, 541 սենյակ:

В соответствии с требованиями водного кодекса РА и постановлений Правительства от 07.03.03г. N217-Ն и 218-Ն агентством по управлению водными ресурсами аппарата министерства охраны природы разрабатываются проекты разрешений на водопользование Араратской компании водопользователей в объёмах: «Лусарат»-16.88 л/сек, Воскетап-242.78 л/сек, Айгаван-322.25 л/сек, Авшар-239.78 л/сек, Арарат-282.63 л/сек и Суренаван-89.79 л/сек подземного водозабора из глубинных скважин с целью орошения для земельной территории в 1090.0гектар, а также насосными станциями из поверхностных источников «Лусарат»-428.15 л/сек, Воскетап-456.56 л/сек, Ехегнаван-328.75 л/сек Айгаван-360.63 л/сек, Авшар-388.82 л/сек, Арарат-353.33 л/сек и 181,07 л/сек, Армаш-485.27 л/сек и 275.28 л/сек Суренаван-582.99 л/сек и 211.23 л/сек, Ерасх-421.47 л/сек и П.Севак-229.15 л/сек для общин с территорией в 4880.0 гектар.
Обсуждения по поступившим замечаниям и предложениям по проекту предварительной версии документа будут проведены 9-го февраля 2017г. в 16:00 в в 541-ой комнате, 5-го этажа Дома Правительства 3.