ՀՀ բնապահպանության նախարարը հրաման է ստորագրել 2016թ. ընթացքում ՀՀ ջրային տարածքներում որսի չափաքանակները սահմանելու մասին
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը սույն թվականի հունվարի 20-ին հրաման է ստորագրել 2016 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության ջրային տարածքներում որսի չափաքանակները սահմանելու մասին: Հրամանում մասնավորապես ասված է.
<<Համաձայն <<Որսի և որսորդական տնտեսության վարման մասին>> Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 8-րդ հոդվածի 8-րդ կետի և հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2002 թվականի օգոստոսի 8-ի N1237-Ն որոշման 2-րդ կետի <<ա>> ենթակետով հաստատված N1 հավելվածի 12-րդ կետի <<դ>> ենթակետը.
Հ Ր Ա Մ Ա Յ ՈՒ Մ Ե Մ`
1. Հայաստանի Հանրապետության ջրային տարածքներում 2016 թվականի ընթացքում սահմանել որսի հետևյալ չափաքանակները.
1) Կարաս` մինչև 100 տոննա,
2) Ծածան` մինչև 100 տոննա,
3) Խեցգետին` մինչև 3600 տոննա:
2. Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պետին` կենդանական պաշարների օգտագործման մասին պայմանագրերի կնքման գործընթացը կազմակերպելիս առաջնորդվել սույն հրամանի 1-ին կետում նշված չափաքանակներով:
3. Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչության պետին`
1) սահմանված կարգով իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության ջրային տարածքներում արդյունագործական ձկնորսության նկատմամբ վերահսկողություն` անհրաժեշտության դեպքում ներգրավելով ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության աշխատակիցներին.
2) ուժեղացնել վերահսկողությունն իշխանի, կողակի և սիգի ապoրինի որսի և վաճառքի կանխարգելման ուղղությամբ` համագործակցելով Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների հետ:

Министр охраны природы РА Арамаис Григорян 20 января текущего года подписал приказ об установлении на 2016 год квот на вылов в водных территориях Армении. В приказе, в частности, говорится:
В соответствии со 2-ой частью 5-ой статьи и с 8-ым пунктом 8-ой статьи закона респубики Армения <<Об охоте и ведении охотничьего хозяйства>>, и на основании подпункта <<դ>> 12-го пункта приложения N1 утверждённого подпунктом <<ա>> 2-го пункта Решения Правительства Республики Армения N1237-Ն от 8 августа 2002 года
Приказываю
1.Установить следующие квоты на ловлю в водных территориях Армении
1) Карась- до 100 тонн,
2) Карп до 100 тонн,
3) Раки до 3600тонн.
2. Начальнику агентства по управлению биоресурсами аппарата министерства охраны природы Республики Армения при заключении договоров об использовании животных ресурсов руководствоваться квотами указанными в 1-ом пункте настоящего приказа.
3. Начальнику природоохранной государственной инспекции аппарата министерства охраны природы Республики Армения
1) в установленном порядке осуществлять контроль промыслового рыболовства в водных территориях Республики Арменияя, с привлечением при необходимости сотрудников агентства по управлению биоресурсами аппарата министерства охраны природы РА
2) усилить контроль сотрудничая с правоохранительными органами республики Армения за незаконной ловлей и продажей форели, хромули и сига.