2015թ. նոյեմբերի 4-ից 19-ը ՀՀ բնապահպանության նախարարության <<Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն>> ՊՈԱԿ-ին ներկայացվել են հետևյալ նախագծերը
Հայնախագիծ" ԲԲԸ - Ներկայացվում է բնապահպանական փորձաքննության ՀՀ Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղական համայնքի պարզեցված գլխավոր հատակագծի նախագիծը-18.11:
Ի պատասխան թիվ 1/33/12247-15 գրության ներկայացվում է նախնական փորձաքննության <<ՀՀ գյուղի և գյուղատնտեսության 2015-2025թ. կայուն զարգացման ռազմավարությունը և ՀՀ գյուղի և գյուղատնտեսության 2015-2025թ. կայուն զարգացման ռազմավարության կատարումն ապահովող միջոցառումնեի ցանկը հաստատելու մասին>> ՀՀ կառավարության որոշման նախագծի վերաբերյալ հայտը-13.11:
Ջինջ Արփա" ՍՊԸ - Ներկայացվում է բնապահպանական փորձաքննության "Արփա-2" ՓՀԷԿ-ի աշխատանքային նախագիծը-4.11:
Ներկայացվում է բնապահպանական փորձաքննության նախնական գնահատման <<Եղվարդի ոռոգման համակարգի բարելավման>> նախագիծը-9.11:
Նախագծերին կարող եք ծանոթանալ <<Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն>> ՊՈԱԿ-ում, ք. Երևան Կոմիտաս 29, հեռ. 22-02-18:

С 4-го по 19-ое ноября 2015 г. в ГНКО ”Экспертизный центр оценки воздействия на окружающую среду” поступили проекты
ОАО “Армпроект/Айнахагиц” - представляет на экспертизу проект упрощённого генплана сельской общины Ранчпар Араратской области_18.11,
Представляется заявка на предварительную экспертизу стратегии устойчивого развития села и сельского хозяйства на 2015-2025гг. и проект решения Правительства “Об утверждении списка мероприятий обеспечивающих выполнение стратегии устойчивого развития устойчивого развития села и сельского хозяйства на 2015-2025гг”.-13.11,
Представлен на предварительную экспертизу проект “Улучшение оросительной системы Егварда”- 9.11,
ООО “Джиндж Арпа” – предсавлен на экспертизу рабочий проект малой ГЭС “Арпа-2”-4.11.
С проектами можете ознакомиться в ГНКО ” Экспертизный центр оценки воздействия на окружающую среду ”по адресу: г.Ереван, ул.Комитаса 29, тел.22-02-18.