The Minister of Environment Romanos Petrosyan met the delegation headed by the Resident Representative of the UN Development Program in Armenia Natia Natsvlishvili
Greeting his colleagues at the Ministry of Environment, Minister Romanos Petrosyan congratulated Ms. Natsvlishvili on her appointment and expressed hope that as a result of cooperation it will be possible to raise the bar of good and effective relations between the Ministry of Environment and UNDP by several degrees.
Deputy Minister of Environment Anna Mazmanyan met with the participants of the Sky Club of "ARM Strong" NGO in Gyumri
Young environmentalists presented the initiative "0 plastic" to the Deputy Minister. The aim of the initiative is to reduce the number of plastic bottles, reduce air pollution and recycle plastic bottles.
The Deputy Minister greeted the students and thanked them for their initiative.
The final workshop of the UN project "Building Capacity in Armenia to Support the Phase-out of Mercury Additive Products" took place on November 22
The final workshop of the project "Building Capacity in Armenia to Support the Phase-out of Mercury Additive Products" took place on November 22. The conference was attended by representatives of the Ministry of Environment, "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO, "Armenian Women for Health and Healthy Environment", as well as representatives of other interested departments.
22 November 2021
A trilateral memorandum of cooperation was signed on the teaching of the subject "The Green Customs"
Considering the importance of trilateral cooperation in the field of environmental education and taking into account the current problems in the field, their scope and nature, the degree of their danger to the environment and human health, as well as attaching importance to multilateral cooperation and inclusiveness, today Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan, Deputy Head of the State Revenue Committee Shushanik Nersisyan and Vice-Rector of the Armenian State University of Economics Armen Grigoryan signed a memorandum of cooperation.
From January 1, 2022, the sale of plastic bags and pockets will be banned
The widespread use of plastic bags and pockets in the trade and service sectors in the country has led to environmental problems.
The average period of use of plastic bags up to 50 microns thick is 10-15 minutes, and its decomposition in nature takes more than 400 years.